رولاغنی: قابله ها باید سطح علمی و آگاهی خود را افزایش دهند

  • انتشار: ۱۹ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 60820

انجمن قابله‌های افغانستان امروز پنج‌شنبه (19 ثور) در مراسم بزرگداشت از 5 می روز جهانی قابله‌ها در کابل، اعلام کرد که اکثر قابله‌ها صنف دوازدهم را نخوانده‌اند.

«رولاغنی»، بانوی اول کشور، که در مراسم تجلیل از 5 می، روز قابله، در کابل سخن می‌گفت از کاهش مرگ و میر مادران به تلاش قابله‌ها ابراز رضایت کرد و گفت وضعیت صحی مادران و نوزادان در کشور بهبود یافته و قابله‌ها در این امر نقش عمده‌ دارند.

خانم غنی افزود: «قابله‌ها مسئولیت دارند تا صحت مندی نسل آینده افغانستان را تضمین کنند؛ بناً باید سطح توانمندی علمی و آگاهی خود را بیشتر سازند.» 

خانم غنی از وزارت صحت عامه خواست که در راستای ارتقای سطح ظرفیت تعلیمی قابله‌ها توجه جدی کند. به گفته او، قابله‌ای که سواد کافی نداشته باشد نمی‌تواند خدمات صحی درستی به بیماران ارائه کنند.

«مرسل موسوی»، رئیس انجمن قابله‌های افغانستان، نیز گفت دولت بنابر نیازمندی جهت کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان در سال 2002 برنامه آموزش قابله‌ها را به کمک یک موسسه بین‌المللی روی دست گرفت که براساس آنان هزاران قابله در سراسر کشور آموزش‌های مسلکی دیدند.

خانم مرسل افزود، بسیاری از قابله‌های که در مراحل اول آموزش دیدند سند تعلیمی صنف 12 نداشتند و آنان پس از آن نیز نتوانستند به تعلیمات و یا تحصیلات خود ادامه دهند.

او از دولت افغانستان به ویژه دفتر بانوی اول خواست در راستای ارتقای ظرفیت تعلیمی و تحصیلی با قابله‌‌ها همکاری کند.

ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه، هم گفت که از 2002 به این طرف گام‌های قابل ملاحظه‌ای در جهت آموزش قابله‌ها برداشته شده است. به گفته او، در سال 2002 حدود 467 قابله در سراسر کشور موجود بود؛ اما هم اکنون شمار قابله‌ها نزدیک به 10 هزار نفر می‌رسد.

وی گفت: «در سال 2002 آمار مرگ و میر مادران 1600 مادر در هر صد هزار مادر بود؛ اما اکنون این آمار به 396 نفر در هر صد هزار کاهش یافته و مرگ و میر نوزادان نیز 22 درصد کاهش یافته است.» 

خانم زیور افزود هم اکنون 3100 مرکز صحی در سراسر کشور به ویژه قریه‌ها و ولسولی‌ها، فعال اند که حداقل یک قابله در هر یکی از این مراکز مصروف خدمت رسانی ‌است.

به نوشته پیام آفتاب،مقام‌های صلحی در حالی از کاهش مرگ و میر مادران در کشور سخن می‌گویند که سازمان صحت جهانی اعلام کرده که مرگ و میر مادران در هر صدهزار باید به 70 مورد کاهش یابد.