90 درصد جوانان سعودی، تفکرات داعشی دارند

  • انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 4619

حسن شقیر روز شنبه در گفت وگو با شبکه العالم درباره اعلام خنثی سازی حمله تروریستی در ریاض از سوی مقامات سعودی گفت: مسیری که عربستان در حمایت از تروریسم و پراکندن بذر آن و متهم کردن دیگران به تروریسم، دنبال کرده، مسیری نادرست است.

به گزارش خبرگزاری اطلس، وی افزود: اگر گفته آنها درخصوص کشف و خنثی سازی حمله تروریستی در عربستان درست باشد، پس باید این مسیر را اصلاح کنند اما اگر این گفته صرفا تبلیغات رسانه ای برای تشدید کنترل اوضاع در داخل در سایه تجاوزگری آنها به یمن باشد، حسابش فرق می کند و مردم به آن اهمیتی نمی نهند.

۹۰درصد جوانان عربستانی باور داعشی دارند

شقیر گفت: معضل اساسی در عربستان این است که منشا تروریسم در جهان، همین کشور است. تفکر تکفیری ها همان تفکری است که عربستان سعودی آن را باور دارد و آل سعود نمی خواهد به این موضوع اذعان کند. درحالی که مسوولان سعودی می گویند که امنیت عربستان در برابر تروریسم از مصونیت برخوردار است، آمارها نشان می دهد که ۹۰ درصد جوانان عربستانی به دلیل سیاست های آل سعود به تفکر داعشی معتقد هستند و باورهای داعشی دارند که این خطر بزرگی به شمار می رود.
این کارشناس امور راهبردی گفت: عربستان با آتش در خارج از این کشور بازی می کند؛ در حالی که آتش زیر پاهایش شعله ور است.
وی تصریح کرد: اگر گفته مقامات سعودی درباره حمله اخیر و خنثی سازی آن ثابت شود، این، یک خلل و معضل داخلی است زیرا کسی منکر نیست که تفکر داعش در عربستان ریشه دار است و درنتیجه عربستان امروز از پس لرزه های این تروریسم علیه خودش نگران است زیرا می داند که چه چیزی صادر شده است.
این کارشناس امور راهبردی گفت: عربستان مدعی است که داعش ساخته و پرداخته آن نیست بلکه نتیجه ظلم اجتماعی و سیاسی برخی رژیم ها در منطقه است. عربستان تلاش می کند که اتهام حمایت از داعش را از خود بزداید اما این امر منافاتی با این واقعیت ندارد که داعش از نظر فکری، تجهیزاتی و تسلیحاتی به عربستان وابسته است.