9 کشوری که بمب اتم دارند

  • انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 38147

در دنیا تنها 9 کشور شامل روسیه، ایالات متحده آمریکا، چین، فرانسه، انگلیس، هند، پاکستان، اسرائیل و کوریای شمالی دارای بمب اتم هستند.

بیشترین بمب اتم به ترتیب متعلق به دو ابرقدرت سابق یعنی آمریکا و روسیه است که در عمل قدرت های اصلی در این زمینه محسوب می شوند.

به جز آمریکا، دو کشور غربی دیگر یعنی فرانسه و انگلستان که در زمره گروه متفقین جزو متحدان آمریکا در جنگ جهانی دوم بودند از بمب اتمی بهره مند هستند، اما کشور آلمان بخاطر اتفاقات جنگ جهانی دوم در زمان هیلتر از داشتن بمب اتم منع شده است.

دو کشور دیگر دارای بمب اتم هندوستان و پاکستان هستند که  بخاطر یک مسابقه تسلیحاتی علیه یکدیگر  هر کدام سعی کرده اند که به بمب اتم دست پیدا کنند.

اسرائیل تنها کشور در خاورمیانه است که در سایه چشم پوشی های آمریکا و متحدان غربی اش توانسته است به بمب اتم دسترسی پیدا کند.

نهمین کشور دارای بمب اتم کوریای شمالی است؛ کشوری عقب مانده از هر لحاظ که تاکنون علی رغم تحریم های شدید بین المللی حاضر به واگذاری بمب های اتمی خود نشده است. هرچند اخیرا ترامپ مدعی شده امیدوارم است در دیدار با اون او را متقاعد به کنار گذاشتن سلاح های هسته ای اش کند.

در مجموع این نه کشور 14555 بمب اتمی در  اختیار دارند.