9 تن برای بدست آوردن کرسی ریاست کمیسیون انتخابات تلاش می کند

  • انتشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 35451

کمیتۀ گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی از میان ۵۷ تن، اسناد 9 تن را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات، تأیید کرده‌است. سه تن از این افراد باید به ارگ ریاست جمهوری معرفی شود.

عبدالقادر زازی وطندوست دبیر مجلس نمایند‌گان، نورمحمد نور سخنگوی پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، غلام‌شاه عادل علیزایی، سیدحفیظ‌الله هاشمی سردبیر مجلس سنا، پوپل حبیبی، احمدشاه زمانزی رییس مالی و اداری وزارت دفاع، اول‌الرحمان رودوال رییس کمیسیون انتخابات کابل، محمداسماعیل سهاک معاون ملکی فرماندهی تحصیلات عالی رهبری پولیس و عبدالحسیب لطیفی از جمله افرادی است که اسنادشان توسط این کمیته مورد تایید قرار گرفته است.

کمیتۀ گزینش باید از میان این افراد، سه نفر را به ارگ ریاست جمهوری معرفی کند. بر اساس مادۀ 16 قانون انتخابات، کرسی خالی در کمیسیون مستقل انتخابات باید توسط شخصی اشغال شود که از همان قوم و همان جنس فرد قبلی ـ مستعفی یا عزل شده ـ باشد.

این کمیته  امروز (پنج‌شنبه) با این نٌه تن مصاحبه‌های رودررو را انجام می‌دهد و پس از آن سه‌تن را از میان این افراد به ریاست‌جمهوری برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات، معرفی می‌کند.

بلال صدیقی، عضو کمیتۀ گزینش، می‌گوید: «کوشش می‌کنیم تا مرحله‌های بعدی کار ما را به‌زودی پایان بدهیم و بربنیاد قانون افراد شایسته را به حکومت معرفی نمایند و کوشش می‌کنیم تا هرچه زودتر این افراد به ریاست‌جمهوری معرفی شوند.»

درهمین‌حال، نهاد‌های ناظر کار کمیتۀ گزینش را غیرقانونی می‌دانند و می‌گویند که رییس‌جمهور باید از میان فهرست چهارده‌نفری که سال گذشته کمیتۀ گزینش به ریاست‌جمهوری فرستاده‌است، باید یک تن را در مدت یک هفته به کمیسیون مستقل انتخابات معرفی می‌کرد.

شماری از ناظران انتخاباتی از این کمیته انتقاد می‌کنند که فهرست درخواست‌کنند‌گان را در اختیار ناظران قرار نداده‌است.

کمیسیون مستقل انتخابات در حدود دوماه است که رییس ندارد و در حدود یک ماه است که هیئت اداری این کمیسیون نیز به‌علت نبود رییس به‌گونۀ غیرقانونی به کارش ادامه می‌دهد.