75 هزار زن در شمال کشور اموزش می بینند

  • انتشار: ۱ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 8514

قرار است تا 5 سال آینده 75 هزار زن در شمال کشور توسط برنامۀ «توسعه و رهبری برای زنان» در بلخ به کمک اداره توسعه‌ ایالات متحده آمریکا (USAID) آموزش ببیننند.
به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از رشد، حفیظه میرزایی، مسؤول مرکز تعلیمی زنان در ولایت بلخ می‌گوید، پروژه‌یی که در بخش آموزشی و توانمندسازی زنان که امروز (شنبه) فعالیتش را در مزار آغاز کرده است، پنج ولایت کشور را به شمول بلخ زیر پوشش قرار خواهد داد.
به گفتۀ بانو میرزایی، قرار است این زنان در بخش‌های توسعه و رهبری، بلندبردن اقتصاد خانواده‌ها و چه‌گونه‌گی سهیم‌ساختن زنان در حکومت‌داری از طریق این برنامه آموزش ببیند و هم‌چنان گروه‌های کاری را برای بهبود وضعیت زنان و حمایت از زنان در معرض خطر نیز ایجاد کنند.
او می گوید که تنها در ولایت بلخ، 25 هزار زن شامل این برنامه خواهند شد و هدف این برنامه افزایش توانایی زنان و سهیم‌ساختن شان در رهبری نهادهای دولتی می‌باشد.
محمد عبده، عضو مجلس نماینده‌گان ایجاد این مرکز را برای بهبود وضعیت زنان مناسب می‌داند و از زنانی که قرار است شامل این پروژه شوند خواست تا از این فرصت‌ها بیش‌ترین استفاده را کنند.
به باور آقای عبده، زنان می‌توانند خود از فعالیت‌های این پروژه نظارت کنند تا وضعیت آن‌ها نسبت به شرایط کنونی بهبود یابد.
این عضو مجلس نماینده‌گان از برگزارکننده‌گان این برنامه نیز خواست که با دل‌سوزی تمام فعالیت‌های خود را برای زنان انجام دهند.
با این حال به گفتۀ شماری از زنان در بلخ که قرار است شامل یکی از بخش‌های این پروژه شوند، در گذشته نیز پروژه‌های زیادی به نام حمایت از زنان از سوی نهادهای مختلف گرفته شده بود؛ ولی هنوز هم زنان با مشکلات زیادی مواجه اند.
آنان می‌گویند که زنان توانایی دارند، ولی در رهبری و تصمیم‌گیری‌ها به آنان سهم داده نمی‌شود. آنان هم‌چنان بر فعالیت نهادهای حامی این قشر در روستاها و پوشش زنان مناطق دوردست تأکید می‌کنند.
چه‌گونه‌گی مصرف کمک‌های جامعه جهانی در 14 سال گذشته برای افزایش توانایی زنان همواره مورد انتقاد بوده است. منتقدان می‌گویند که بیشتر این پول‌ها هدر رفته و تأثیری بر زنده‌گی زنان نداشته است.