610 مورد خشونت علیه خبرنگاران در دوره 13 ساله حکومت کرزی در مقابل 620 مورد در حکومت 3 ساله غنی

  • انتشار: ۱۷ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 31624

سازمان مدافع خبرنگاران می‌گوید آزادی بیان در دولت اشرف غنی نسبت به دولت حامد کرزی محدود شده است. در حدود سیزده سال حکومت آقای کرزی ۶۱۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده بود، در حالیکه تنها در سه سال حکومت وحدت ملی ۶۲۰ مورد خشونت در مقابل خبرنگاران انجام شده است.

نی یا دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان می گوید که وضعیت آزادی بیان در حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی بدتر شده است.

یافته‌های دفتر نی که بر شاخصه‌های مثل اعمال خشونت بر خبرنگاران، اعمال سانسور، بازداشت‌های کوتاه‌مدت، بسته شدن رسانه‌ها، محدودیت در دسترسی به اطلاعات و فرار خبرنگاران از کشور استوار است، نشان می‌دهد که وضعیت آزادی بیان در حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی بدتر شده است.

بر اساس یافته‌های نی، اعمال خشونت بر خبرنگاران در دوره‌ی حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی چهار برابر افزایش یافته است: «از اکتوبر ۲۰۱۴ تا اکتوبر ۲۰۱۷ مجموع خشونت‌های که بالای خبرنگاران در افغانستان اعمال شده است ۶۲۰ مورد خشونت می‌باشد، بیش‌تر از تمام خشونت‌هایست که در سال‌های ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ ( دوران حکومت ۱۳ سالۀ حامد کرزی) اعمال شده بود.»

نظرسنجی که دفتر نی انجام داده است نشان می‌دهد که سانسور نیز در دروه‌ی حکومت وحدت ملی بیش‌تر شده است. در یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۵ از سوی نی راه‌اندازی شده بود، نزدیک به نیمی از پاسخ‌دهندگان گفته بودند که حکومت وحدت ملی بر آنان سانسور اعمال کرده است.

نی می‌گوید در دوره‌ی حکومت وحدت ملی خبرنگاران حتی بازداشت و تهدید شده اند؛ طوری که اگر خبرنگاری گزارشش را نشر کند، به زندان خواهد رفت. نی بازداشت خبرنگاران به دستور شورای امنیت ملی، ریاست امنیت ملی و والی‌ها را از نمونه‌های عنوان کرد که در دوره‌ی حکومت وحدت ملی بر خبرنگاران اعمال شده است.

طبق آماری که نی ارایه کرد، در سه سال حکومت وحدت ملی، ۱۱۲ رسانه در افغانستان بسته شده است؛ در حالی که حکومت قبلی (دوره‌ی ریاست‌جمهوری حامد کرزی) شاهد بسته شدن این تعداد رسانه نبود.

در همین حال نی می‌افزاید پس از سال ۲۰۱۴ و گسترش میدان جنگ در افغانستان، در کنار دیگر شهروندان، ۵۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی نیز افغانستان را به مقصد کشورهای اروپایی ترک کردند.

این نهاد آغاز بررسی پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران را تنها اقدام عملی حکومت وحدت ملی عنوان می‌کند: «۱۷۰ پرونده خشونت علیه خبرنگاران از سوی حکومت وحدت ملی پی‌گیری شده و ده‌ها پرونده‌ی دیگر در حال بررسی است.»