60 پرونده فساد مسئولان در مرکز عدلی و قضایی دادستانی کل در حال بررسی است

  • انتشار: ۴ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 17262

دادستانی کل خبرداده است که دستکم شصت پرونده فساد مسوولان دولتی و غیردولتی را بررسی می‌کند.

مرکز ویژه عدلی و قضای دادستانی کل می‌افزاید که این متهمان به اتهام اختلاس، استخراج غیرقانونی معادن، پولشویی، جعل اسناد، استفاده سو از صلاحیت‌های کاری و غصب زمین‌های دولتی بازداشت شده اند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی‌کل به تلویزیون یک گفته است که از زمان ایجاد مرکز عدلی و قضایی تا کنون، بیشتر از شصت قضیه به بررسی گرفته شده است و بیشتر این پرونده‌ها به محکمه واگذار شده است.

مرکز عدلی و قضایی، هفتاد و دو پرونده‌ی دیگر را به دلیل عدم صلاحیت رسیدگی و ناقص‌بودن پرونده‌ها دوباره مسترد کرده است.

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری، ایجاد مرکز عدلی و قضایی را زنگ خطر برای فسادپیشه‌گان دولتی می‌داند.

امید شریفی، سخنگوی کمیته­ی مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می‌گوید که مرکز عدلی وقضایی تمام فسادپیشه‌گان دولتی را دنبال می کند و تاکنون چندین تن از مقام‌های دولتی برکنار شده اند.

به گفته ی شریفی اکنون وقت آن است تا تمامی مسولان دولتی و غیردولتی دست از فساد بردارند و اصلاحات بوجود آورند، در غیر آن با برخورد جدی مرکز ویژه عدلی و قضایی مواجه خواهند شد.

تا حال به پنج پرونده مسوولان دولتی به شمول یک جنرال ارشد وزارت امور داخله، در این مرکز رسید‌گی شده است.

در حالیکه سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان را سومین کشور فاسد جهان از نظر فساد مالی و اداری اعلام کرده است، اما راهبرد مبارزه بافساد اداری حکومت تاکنون، نتیجه لازمی در برچیدن فساداداری در کشور، نداشته است.