55 زندانی حزب اسلامی آزاد شد

  • انتشار: ۱۳ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 21653

۵۵ زندانی از ۶۸ زندانی حزب اسلامی که پرونده‌های آن‌ها بررسی شده‌اند، روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۲ ثور) از زندان پل‌چرخی آزاد شدند.

کمیسیون مشترک تطبیق موافقت‌نامه‌ی صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی می‎گوید که براساس فرمان رییس‌جمهور غنی این زندانیان آزاد شده‌اند و ۱۳ زندانی دیگر در «روزهای نزدیک» آزاد می‌شوند.

همچنان این کمیسیون با نشر خبرنامه‌یی گفته است که بررسی پرونده‎های گروه دیگری از زندانیان حزب اسلامی نیز نهایی شده و قرار است که در هفته‌ی آینده فهرست آن‌ها به رییس‎جمهور فرستاده شود.

قرار بود این تعداد زندانیان حزب اسلامی روز دوشنبه آزاد شوند، اما منابع در حزب اسلامی می‌گویند به‎دلیل این که حکومت نام ۱۳ زندانی را از فهرست حذف کرده بود، آنان ۵۵ زندانی دیگر را نیز تحویل نگرفتند.

حزب اسلامی مدعی است که به‌دلیل فشار کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و ایالات متحده‌ی امریکا، حکومت این ۱۳ زندانی را رها نکرده‌است.

گفته می‌شود این ۱۳ تن از زندانی‌های مهم حزب اسلامی اند.

کمیسیون مشترک تطبیق موافقتنامه‌ی صلح می‌گوید که دولت افغانستان به تطبیق تمام مواد موافقت‌نامه‌ی صلح متعهد است و «طبق ماده ۱۱ موافقت‌نامه‌ی صلح، تمام زندانیان حزب اسلامی افغانستان که محکوم به جرایم سیاسی و امنیتی اند و حق‌العبد نداشته باشند، بعد از بررسی دوسیه‌های شان، رها خواهند شد.»

این کمیسیون تأکید کرده که به اولویت‌های حزب اسلامی احترام دارد.

حکومت می‌گوید که کل، ۴۸۸ زندانی حزب اسلامی به حکم رییس‌جمهور و به گونه‌ی مرحله‌وار آزاد خواهند شد.

آزادسازی زندانیان حزب اسلامی از شروط اصلی موافقت‌نامه صلح بود. آغاز این روند انتقادهای را نیز در پی داشته است. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به جنگ‌های داخلی در کابل و فعالیت‌های مسلحانه حزب اسلامی در سال‌های اخیر، می‌گویند ممکن افراد که اکنون آزد می‌شوند باعث قتل شماری از شهروندان کشور شده‌باشند.