51 درصد نمایندگان در طول دوره کاری سال 1395 غایب بودند

  • انتشار: ۹ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: پارلمان
  • شناسه مطلب: 18823

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، «فیفا» اعلام کرد که ارزیابی بخش مجلس این نهاد نشان می دهد که 51 درصد نمایندگان مجلس در طول دوران کاری سال 1395 خورشیدی غایب بودند و این رقم در مجلس سنا 44 درصد بوده است.

به گزارش ایرنا، «حسیب معترف» مسئول بخش مجلس این نهاد امروز (دوشنبه) در نشست خبری در کابل گفت: نشست ها، حد نصاب مجلس، نقش قانون، نظارت بر عملکرد دولت، نمایندگی و رسیدگی به تقاضاهای مردم و نقض آئین نامه داخلی مجلس، در این ارزیابی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: مجلس افغانستان در بخش قانون گذاری و نظارت بر عملکرد دولت نسبت به سال گذشته دستاورد مثبت داشته است، اما در زمینه نمایندگی از مردم به وظایف خود عمل نکرده اند.

معترف گفت: در سال جاری 41 طرح و فرامین تقنینی و 38 موافقت نامه بین المللی به مجلس نمایندگان فرستاده شده که 37 سند به تصویب رسید و سه طرح نیز رد شد و به تصویب نمایندگان نرسید.

وی اضافه کرد: مشاهده فیفا نشان می دهد که مجلس نمایندگان در سال 1395 خورشیدی شش نشست برای استیضاح مسئولان برگزار کرد که در آن 22 مسئول اجرائی حکومت استیضاح شدند.

معترف گفت که در نشست های عمومی نمایندگان مجلس، موسوم به ساعات امتیازی، 50 درصد مسایل مورد بحث، مربوط به نقش نظارتی مجلس بر عملکرد حکومت و 46 درصد مربوط به نقش نمایندگی از مردم بود.

به گفته وی، در بخش نقض آئین نامه داخلی مجلس، 24 درصد نمایندگان سکوت را مراعات نکردند، 17 درصد از آنان نسبت به نشستن بر سر جاهای تعیین شده خود بی اعتنائی نشان دادند، 19 درصد برنامه اعلام نشده نشست آینده مشاهده می شود، 13 درصد نمایندگان بیشتر از وقت تعیین شده صحبت کردند و 9 درصد ناتوانی رئیس جلسه در اداره و کنترول مجلس وجود دارد و 7 درصد خارج از موضوع در نشست ها صحبت کردند.

مجلس نمایندگان در سال جاری 108 نشست برگزار کرده که تنها 3 نشست آن غیرعلنی بوده است.

دوران کاری جدید مجلس نمایندگان یک هفته دیگر آغاز می شود.