5 درصد دیگر از خاک افغانستان از کنترول دولت خارج شد

  • انتشار: ۱۸ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 21976

الجزیره مدعی شد دولت افغانستان در سال جاری میلادی کنترول 5 درصد دیگر از مناطق را از دست داده است. این گزارش های در حالی منتشر می شود که روزهای گذشته ولسوالی قلعه زال ولایت کندز به دست طالبان سقوط کرد.

الجزیره با انتشار گزارشی نوشت: دولت افغانستان از آغاز سال جاری میلادی کنترول خود را بر 5 درصد خاک این کشور از دست داده است.

بنابر این گزارش، طالبان در آغاز حملات بهاری خود منطقه قلعه زال را به تصرف خود در آورده و این گروه بر منطقه نسبتاً وسیعی در جنوب لشگرگاه حکمرانی می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است که بعد از حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 و سرنگونی رژیم طالبان، با خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 طالبان مجددا توانسته قدرت خود را بازیابی کند و علیه نیروهای افغانستان وارد جنگ شود.

اما «صدیق صدیقی» سخنگوی وزارت داخله با رد این خبر گفت: نیروهای امنیتی افغانستان در حال از دست دادن مناطق تحت کنترول دولت نیستند. بلکه در این مناطق جنگ در جریان است و نیروهای نظامی با تمام توان خود در حال دفاع از خاک کشور هستند.

وی در ادامه گفت که ما این موضوع را که افغانستان تبدیل به پناهگاهی برای تروریست شده، رد می‌کنیم و تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که تروریست‌ها را شکست دهیم.

«حشمت مصلح» کارشناس مسائل سیاسی الجزیره نیز در این رابطه گفت: دولت افغانستان واقعیت‌ها را نمی‌بیند. طالبان در حال حاضر در مناطقی از جنوب افغانستان حضور دارد که قبلا در آنجا نبوده است و واقعیت این است که دولت افغانستان در حال از دست دادن مناطق خود است.

همچنین یک کارشناس نظامی آمریکا در این رابطه گفت که مناطقی که طالبان در آنجا حضور دارد و یا اشغال می کند در مناطق دوردست است ولی با این وجود نظامیان افغانستان نیازمند کمک‌های بیشتری هستند.