افزایش اعتراض ها به دستگیری روحانی شیعه در هرات

  • انتشار: ۳۱ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15070

شماری از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افغانستانی، طی نشستی در مشهد مقدس، وحدت، هماهنگی و انسجام را نیاز مبرم جامعه امروز افغانستان عنوان کردند و خواستار آزادی فوری حجت الاسلام و المسلمین غلامپور از سوی نهادهای امنیتی ولایت هرات شدند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حاج قربان غلامپور که مقسم شهریه حضرات آیات عظام امام خامنه ای، سیستانی و وحید خراسانی برای طلاب حوزات علمیه شهر هرات می باشد و امام جماعت یکی از مساجد این شهر را نیز برعهده دارد از دفتر کارش توسط چند تن از نیروهای امنیت ملی در هرات دستگیر گردیده و روانه بازداشتگاه این ارگان شد.

 

ناصر احمدیان؛ مسئول نهاد فرهنگی اجتماعی نواندیشان وطن و از فعالان عرصه سیاسی هرات طی سخنانی در این نشست گفت: از دیرباز وهابیت با فعالیت های هدفمند خود در ولایت هرات در صدد ایجاد تفرقه در این ولایت بوده و تلاش دارد تا با دامن زدن به اختلافات، بین اهل تشیع و تسنن فاصله ایجاد کند.

 

وی با بیان اینکه از ظرفیت های هرات درست استفاده نشده است، گفت: نبود یک رهبر برای انسجام و جهت دهی طیف های مختلف مردم هرات برای خنثی کردن توطئه های وهابیت مشکل اصلی می باشد.

 

در ادامه نشست، حجت الاسلام و المسلمین تقدسی، از علمای فعال و فاضل و حاضر در صحنه که در شهر لشکرگاه هلمند به ترویج علوم دینی و اسلامی مشغول است، نیز بنای هستی را بر وحدت توصیف کرد و با ذکر چند مثال، بی هم بودن را آفت جامعه امروز افغانستان توصیف کرد.

 

 

وی در تشریح مطلب فوق گفت: در حالی که به ظاهر با هم هستیم و اما از هم خیلی فاصله داریم، به طوری که در دوران جهاد همه تشکیلاتی و مجاهد بودیم، اما در عین حال با هم نبودیم.

حجت الاسلام والمسلمین تقدسی گفت: امروز هم مردم از اوضاع یکدیگر به درستی آگاه نیستند. تلاش شود با استفاده درست از متن و رهنمود های قرآن کریم، بافت فکری و هماهنگی کاری ایجاد شود.

 

حجت الاسلام و المسلمین نوری شولگری نیز ضمن تاکید بر حفظ وحدت بین مردم افغانستان برای مقابله با دسیسه ها دشمنان ، اظهار داشت: باید در گام نخست نوعیت اختلاف بین مردم مشخص شود تا درمان مناسبی را برای آن جستجو نمائیم.

 

وی بابیان اینکه در گذشته اختلاف رنگ و بوی حزبی داشت، خاطر نشان کرد: امروز متاسفانه اختلاف ها به سوی قومی شدن می رود که به مراتب خطرناکتر از اختلافات حزبی می باشد.

 

حجت الاسلام و المسلیمن نوری شولگری خواستار تعامل بین روشنفکران قشرهای مختلف مردم اعم از علما و دانشگاهیان شد و فعالیت شورای اخوت در ولایات مختلف را در راستای نزدیکی افکار و کاهش اختلافات مثمر ثمر دانست.

 

وی در عین حال، برگزاری گردهمایی و نشست های مشترک بین علمای اهل تشیع و تسنن را برای تحکیم اخوت و برادری بین آنها لازم دانست و گفت: تجلیل مشترک از شخصیت های علمی و برجسته هر دو مذهب در ولایات مختلف، یک راهکار مناسب برای تاکید بر مشترکات دینی و خنثی نمودن توطئه های دشمنان برای تفرقه افکنی در جامعه افغانستان می باشد.

 

همچنین حجت الاسلام حسینی مزاری در این نشست، دستگیری آقای غلامپور توسط نیروهای امنیتی را یک حرکت ضد امنیتی و خلاف منافع ملی و دینی توصیف کرد و گفت: شخصیت هایی نظیر آقای غلامپور فقط به نفع مردم افغانستان و دولت کار می کنند و دستگیری وی باعث سلب اعتماد مردم از ارگان های امنیتی می شود.

وی ضمن محکومیت این اقدام امنیت ملی و تقاضای آزادی فوری آقای غلامپور،خواستار ورود سایر علما به این موضوع شد و ابراز امیدواری کرد، سایر علما هم نسبت به این موضوع بی تفاوت نبوده و وارد عمل شوند و نگذارند بیش از این با حیثیت و آبروی شخصیت های مردم افغانستان بازی صورت بگیرد.