36 درصد مردم زیر خط فقر هستند

  • انتشار: ۱۸ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 11299

وزارت اقتصاد می‌گوید ۳۶ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی‌ می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از بی بی سی، بر اساس نظرسنجی وزارت اقتصاد افغانستان و بانک جهانی، با وصف ۶.۹ درصد رشد تولید ناخالص داخلی، بین سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲-۲۰۱۱، ۳۶ درصد مردم فقیر مانده و از هر سه افغان یکی توان خرید مواد خوراکی و تامین نیازمندی‌های ابتدایی خود را ندارد.

عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد، دلیل اصلی فقر در افغانستان را جریان نامنظم سرمایه‌گذاری، عدم دسترسی به خدمات اجتماعی و آموزشی، فقدان امنیت، زندگی غیر شهری و متکی بودن مردم به کشت للمی می‌داند.

رابرت جیسون، رئیس بانک جهانی گفته است که این ارزیابی افغانستان را کمک خواهد کرد تا طرح‌های بهتری برای کاهش فقر پیش گیرد.

راه‌کار پیشنهادی نویسندگان این گزارش تحلیلی برای بهبود وضعیت فقر در افغانستان، تقویت کشاورزی، توسعه‌ انسانی و مدیریت آسیب‌‌پذیری مردم فقیر است.

بر اساس این نظر سنجی، بیشتر فقر در روستاهای افغانستان متمرکز است، از هر پنج فقیر چهار نفر در روستاها زندگی می‌کنند.

علاوه بر این، تقریبا نیمی از باشندگان مناطق شمال‌شرقی و مناطق مرکزی فقیرند.

در عین حال، رشد اقتصادی فاصله میان پولدار و فقیر را بیشتر کرده است. بیست درصد فقیر جامعه با کاهش دو درصدی در توانایی خرید مواجه شده‌اند در حالی که بیست درصد ثروتمند جامعه شاهد ۹درصد افزایش دارایی بوده است.

در این گزارش آمده که ۷۵.۶ درصد مردم فقیر بی‌سوادند. ۸۴.۳ درصد آنها در بخش‌های غیر رسمی کار می‌کنند و نزدیک به ۴۴ درصد آنها کشاورزی می‌کنند.

آنها همچنین به خدمات اساسی مثل برق و آب آشامیدنی کمتر دسترسی دارند.

با اینکه کمک‌های بین‌المللی به رشد اقتصاد افغانستان کمک کرده ولی تاثیر مساوی بر بخش‌های مختلف یا بر کاهش فقر نداشته است.

نویسندگان گزارش خاطر نشان کرده‌اند که مردم فقیر افغانستان آسیب‌پذیرند و توانایی مقاومت در مقابل شوک‌های اقتصادی را ندارند.

بر اساس معیار بین‌المللی خط فقر، هر کسی با درآمد کمتر از یک دلار در روز فقیر محسوب می‌شود.