۳۱ درصد از کودکان فقیر جهان در هند زندگی می کنند

  • انتشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23790

مرکز توسعه انسانی و فقر دانشگاه اکسفورد در جدیدترین گزارش خود با عنوان ‘فقر چند بعدی’ اعلام کرد ۳۱ درصد از جمعیت ۶۸۹ میلیون نفری کودکان فقیر جهان در هند زندگی می کنند.

این گزارش که روز گذشته (شنبه) در روزنامه های هند منتشر شد آمده است کشورهای نیجریه، اتیوپی و پاکستان به ترتیب با هشت، هفت و شش درصد به ترتیب در رده های بعدی بیشترین فقیر چند بعدی کودکان قرار دارند.

بر اساس این گزارش، هند دارای ۲۱۷ میلیون کودک است که ۴۹ درصد از این افراد در فقر چند بعدی بسر می برند.

در ادامه این مطلب اضافه شده است بیش از ۵۲۸ میلیون نفر در هند دچار فقر چند بعدی هستند که این تعداد بیشتر از جمعیت کشور های فقیر در جنوب صحرای آفریقا است.

این مرکز در ادامه گزارش آورده است نزدیک به ۵۰ درصد از جمعیت کودکان در ۱۰۳ کشور مورد تحقیق با یک میلیارد و ۴۵ میلیون نفر در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند.

سابینا الکایر رئیس مرکز توسعه انسانی و فقر آکسفورد، این میزان فقر را نگران کننده دانست و تصریح کرد این آمار زنگ خطر را برای کشورهایی که اهداف جهانی توسعه پایدار را در دستور کار خود قرار داده اند به صدا درآورده است.

موسسه توسعه انسانی سازمان ملل متحد ،فقر چند بعدی را شامل محرومیت دربهداشت و سلامت ،آموزش و استاندارد زندگی تعریف کرده است.

کودک فقیر چند بعدی، فردی است که فاقد دستکم یک سوم از ۱۰ شاخص در زمینه صحت و سلامت ، آموزش و استندرد زندگی است.

شاخص هایی مانند تغذیه ،مرگ و میرکودکان ،دسترسی به سوخت برای پخت و پز،شبکه فاضلاب ،آب آشامیدنی سالم ،برق و مالکیت ازجمله شاخص های تعیین کننده برای فقر چندی بعدی است.

مرکز توسعه انسانی و فقر وابسته به دانشگاه آکسفورد داده های خود را از ۱۰۳ کشور جهان جمع آوری می کند.