250 کودک تاجیک در عراق و سوریه حضور دارند

  • انتشار: ۹ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27832

مقامات تاجیکستانی می‌گویند که هم اکنون بیشتر از 250 کودک تاجیک در کشورهای جنگ زده عراق و سوریه حضور دارند و دولت سعی دارد، آنها را با والدینشان به وطن برگرداند.

در گزارش دولت تاجیکستان به سازمان ملل، که روز یکشنبه در رسانه ها انتشار یافت، آمده است که «هم اکنون در محدوده سوریه، عراق و دیگر کشورهایی که گرفتار جنگ هستند، 234 خانواده تاجیکستانی با جمعیت 840 نفر حضور دارند. در بین آنها، 309 مرد، 279 زن و 110 دختر و 142 پسر هستند.»

در این گزارش آمده است، که مقامات تاجیکستان توانسته‌اند، در مدت دو سال گذشته سال 2015 تا ماه می امسال 19 خانواده و در مجموع 61 نفر را از مناطق جنگزده به کشورشان برگردانند.

به گفته مقامات، در میان این افراد 21 نفرشان دختر و 20 نفر پسر بوده‌اند. در گزارش آمده است، که حکومت سعی دارد، آنهایی را، که در سوریه و عراق مانده‌اند و می‌خواهند، برگردند، به تاجیکستان بازگردانند.

مقامات تاجیکستان می‌گویندکه دریافت اطلاعات در باره کودکان تاجیک و بخصوص در مناطق تحت نفوذ گروه داعش بسیار مشکل است و معلوم نیست درگیر چه مشکلاتی هستند.

در تاجیکستان برای جذب کودکان و استفاده از آنان در امور جنگی مجازات خاصی مقرر نشد اما مقامات می‌گویند، آنهایی که مرتکب این کار می شوند، مجازات خواهند شد.

بعد از ظهور گروه افراطی داعش در سوریه و عراق، از سال 2015 تاکنون صدها شهروند تاجیکستان به این کشورها رفته و به صف گروههای تندرو و تروریستی پیوسته‌اند و دست کم 300 نفرشان هم کشته شده‌اند.

نظرات(۱ دیدگاه)

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: