۲۵۰ کودک تاجیک در عراق و سوریه حضور دارند

  • انتشار: ۹ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27832

مقامات تاجیکستانی می‌گویند که هم اکنون بیشتر از ۲۵۰ کودک تاجیک در کشورهای جنگ زده عراق و سوریه حضور دارند و دولت سعی دارد، آنها را با والدینشان به وطن برگرداند.

در گزارش دولت تاجیکستان به سازمان ملل، که روز یکشنبه در رسانه ها انتشار یافت، آمده است که «هم اکنون در محدوده سوریه، عراق و دیگر کشورهایی که گرفتار جنگ هستند، ۲۳۴ خانواده تاجیکستانی با جمعیت ۸۴۰ نفر حضور دارند. در بین آنها، ۳۰۹ مرد، ۲۷۹ زن و ۱۱۰ دختر و ۱۴۲ پسر هستند.»

در این گزارش آمده است، که مقامات تاجیکستان توانسته‌اند، در مدت دو سال گذشته سال ۲۰۱۵ تا ماه می امسال ۱۹ خانواده و در مجموع ۶۱ نفر را از مناطق جنگزده به کشورشان برگردانند.

به گفته مقامات، در میان این افراد ۲۱ نفرشان دختر و ۲۰ نفر پسر بوده‌اند. در گزارش آمده است، که حکومت سعی دارد، آنهایی را، که در سوریه و عراق مانده‌اند و می‌خواهند، برگردند، به تاجیکستان بازگردانند.

مقامات تاجیکستان می‌گویندکه دریافت اطلاعات در باره کودکان تاجیک و بخصوص در مناطق تحت نفوذ گروه داعش بسیار مشکل است و معلوم نیست درگیر چه مشکلاتی هستند.

در تاجیکستان برای جذب کودکان و استفاده از آنان در امور جنگی مجازات خاصی مقرر نشد اما مقامات می‌گویند، آنهایی که مرتکب این کار می شوند، مجازات خواهند شد.

بعد از ظهور گروه افراطی داعش در سوریه و عراق، از سال ۲۰۱۵ تاکنون صدها شهروند تاجیکستان به این کشورها رفته و به صف گروههای تندرو و تروریستی پیوسته‌اند و دست کم ۳۰۰ نفرشان هم کشته شده‌اند.