200 داعشی در شمال کشور به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

  • انتشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 45734

مقام های امنیتی در شمال کشور می گویند که ۲۰۰ تروریست از اعضای گروه موسوم به داعش در جوزجان به نیروهای امنیتی افغانستان تسلیم شده است.

در حالی‌که گزارش‌ها از سقوط آخرین پایگاه مرکزی گروه موسوم به داعش از ولسوالی درزاب به گوش می‌رسد، بامداد امروز ۲۰۰ تن از افراد داعش تسلیم نیروهای امنیتی شدند.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، می‎گوید در میان افراد داعشی که شب گذشته در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان به نیروهای دولتی تسلیم شدند، جنگجویان خارجی نیز شامل است.

به گفته رضایی، قرار است این افراد که سلاح‎های شان را به نیروهای دولتی سپرده‎اند، از ولسوالی درزاب به شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، انتقال داده شوند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین همچنان گفت که قرار است یک گروه دیگر از جنگجویان داعش نیز به نیروهای دولتی تسلیم شوند.

این جنگجویان در حال حاضر سرگرم درگیری با افراد طالبان در روستای سردره ولسوالی درزاب در جوزجان هستند.

در جریان درگیری‎های سه هفته اخیر میان گروه‎های داعش و طالبان در ولایت‎های جوزجان و سرپل بیش از ۳۰۰ جنگجو از هر دو طرف کشته شده‎اند.

منابع در شمال کشور می گویند که به دلیل جنگ های شدید بین طالبان و داعش، در روزهای اخیر و عدم مقاومت داعشی ها در مقابل طالبان، آنان مجبور شدند تا به نیروهای امنیتی افغانستان تسلیم شوند که در بین آنها مولوی حبیب‌الرحمان آمر عمومی داعش در شمال، مفتی نعمت معاون و داملا صحبت شامل هستند.

مقامات محلی جوزجان می‌گویند، طالبان مسلح با یک تشکیل بزرگ نظامی از ولایات بادغیس، غور، بلخ، جوزجان، بدخشان و کندز در جنگ درزاب سهم داشتند و طالبان ولایت فاریاب که با امکانات قوی جنگی شامل ۵ عراده تانگ زرهی و با قطعه خاص کماندو‌های طالبان هلمندی نقش بیشتر در سقوط پایگاه داعش در ولسوالی درزاب را به عهده داشته اند.

ولسوالی درزاب که در غرب شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان موقعیت دارد با ولسوالی‌های صیاد ولایت سرپل و بل‌چراغ فاریاب هم‌سرحد بوده مخالفین مسلح دولت از این مناطق به آسانی وارد ولسوالی درزاب می‌شوند و حملات تهاجمی‌شان را بالای پوسته‌های امنیتی شدت می‌بخشند.