20 دانشگاه برتر جهان در سال 2018 را بشناسید

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: بین المللفناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 37667

مؤسسه «کیو اس» در تازه‌ترین رتبه بندی خود فهرست دانشگاه‌های برتر جهان را در حوزه‌های مختلف منتشر کرد.

روزنامه بیزنس اینسایدر در مطلبی نوشت: مؤسسه رتبه بندی بین المللی «کیو اس» هر ساله دانشگاه های برتر جهان را بر اساس حوزه های موضوعی مختلف معرفی می کند.

کیو اس تازه ترین رتبه بندی خود در سال 2018 را منتشر و در این رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان را بر اساس 48 موضوع مختلف اعلام کرد. در کل 20 دانشگاه مختلف به عنوان برترین دانشگاه های جهان در دست کم یکی از این 48 موضوع انتخاب شدند. در این میان دانشگاه هاروارد در یک سوم از این موضوعات به عنوان برترین دانشگاه جهان انتخاب شده است.

در فهرست کیو اس نام تعدادی از دانشگاه ها برای همگان آشناست؛ اما برخی از دانشگاه ها هم هستند که به قدر کافی شناخته شده نیستند و در یک یا دو حوزه موضوعی توانسته اند، رتبه بالایی را کسب کنند. در زیر نام این دانشگاه ها و حوزه های موضوعی آنها در رتبه بندی کیو اس گردآوری شده است. از رده بیستم به اول را در زیر مشاهده م کنید:

دانشگاه ساسکس، انگلیس؛ این دانشگاه به دلیل داشتن برنامه ای پیشرو در حوزه مطالعات توسعه، به عنوان یکی از برترین دانشگاه های جهان انتخاب شده است.

دانشگاه ساپینزا، رم؛ تعجبی ندارد که یکی از دانشگاه های رم به عنوان بهترین دانشگاه جهان در حوزه مطالعات کلاسیک و تاریخ باستان انتخاب شود.

دانشگاه شفیلد، انگلیس؛ این دانشگاه در حوزه های مطالعات کتابداری و مدیریت اطلاعات رتبه بالایی را از آن خود کرده است.

دانشگاه کمبریج، کمبریج شایر، انگلیس؛ با وجود اینکه دانشگاه کمبریج در همه جای جهان شناخته شده است، فقط توانست در حوزه انسان شناسی به عنوان برترین دانشگاه جهان شناخته شود.

دانشگاه واخنینگن، هالند؛ این دانشگاه همانند یک بهشت برای دانشجویانی است که به مطالعه در حوزه کشاورزی و جنگلداری علاقمند هستند.

دانشگاه کارولینای شمالی، چپل هیل آمریکا؛ این دانشگاه بهترین مکان روی کره زمین برای مطالعه مدیریت اطلاعات و کتابداری محسوب می شود.

دانشگاه سلطنتی هنر، لندن، انگلیس؛ این دانشگاه برای سومین سال متوالی بهترین دانشگاه جهان در حوزه مطالعات هنر و طراحی شناخته شد.

دانشگاه کالیفرنیا، دیویس آمریکا؛ اگر شخصی قصد داشته باشد دامپزشک شود، بهترین دانشگاه جهان در این حوزه دانشگاه کالیفرنیاست. این دانشگاه در دو سال گذشته هم در همین موضوع تحصیلی به عنوان بهترین دانشگاه جهان شناخته شد.

کالج جولیارد، نیویورک؛ این دانشگاه بهترین دانشگاه جهان برای مطالعه رشته هایی از جمله تئاتر موزیکال و باله است.

دانشگاه آمستردام، هالند؛ این دانشگاه در حوزه مطالعات رسانه و ارتباطات برترین دانشگاه جهان شناخته شده است.

دانشگاه پیتسبرگ، پنسیلوانیا، آمریکا؛ این دانشگاه هر ساله دانشجویان زیادی را از سطح جهان برای پذیرش در رشته فلسفه به سمت خود می کشاند.

دانشگاه هنگ کنگ؛ مؤسسه کیو اس این دانشگاه را به عنوان برترین دانشگاه جهان در حوزه دندانپزشکی معرفی کرده است. این دانشگاه در دو سال گذشته در حوزه دندانپزشکی به عنوان برترین در جهان شناخته شده است.

انستیتو فناوری فدرال زوریخ، سوئیس؛ این دانشگاه برای آن دسته از افرادی که علاقه مند به مطالعه زمین و علوم دریایی هستند، برترین دانشگاه جهان معرفی شده است. این دانشگاه تاکنون بیش از 20 جایزه نوبل را از آن خود کرده است. شاید به این دلیل که آلبرت انیشتین هم از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

کالج دانشگاهی لندن، انگلیس؛ این دانشگاه برای مطالعه در حوزه آموزش، برترین دانشگاه جهان شناخته شده است.

دانشگاه لاکبروک، میدلندز شرقی انگلیس؛ این دانشگاه برترین دانشگاه جهان در حوزه ورزش شناخته شده است.

دانشگاه برکلی، کالیفرنیا؛ مؤسسه کیو اس این دانشگاه را به عنوان برترین دانشگاه جهان در حوزه علوم زیست محیطی معرفی کرده است. این دانشگاه در دو سال گذشته هم برترین دانشگاه جهان در همین حوزه لقب گرفته بود.

دانشگاه پنسیلوانیا، فیلادلفیای آمریکا؛ این دانشگاه در حوزه پرستاری، برترین دانشگاه جهان در فهرست کیو اس لقب گرفته است.

دانشگاه آکسفورد، انگلیس؛ سال گذشته رقابت میان دانشگاه های آکسفورد و کمبریج بسیار بالا بود؛ اما در سال 2017 کمبریج نتوانست به آکسفورد برسد. دانشگاه آکسفورد در 5 حوزه مختلف لقب بهترین دانشگاه جهان را از آن خود کرد. از جمله آنها می توان به زبان و ادبیات انگلیسی اشاره کرد.

مؤسسه فناوری ماساچوست، آمریکا؛ این دانشگاه در 13 حوزه مختلف رتبه نخست جهان را کسب کرده است. از جمله آنها می توان به معماری و مهندسی مکانیک و همچنین علوم اشاره کرد.

دانشگاه هاروارد، ماساچوست آمریکا؛ دانشگاه هاروارد از میان 48 حوزه موضوعی که مؤسسه کیو اس انتخاب کرده است، در یک سوم این موضوعات رتبه نخست جهان را کسب کرده است. از جمله آنها می توان به حوزه حقوق، تجارت، مدیریت، سیاست و مطالعات بین الملل اشاره کرد.