• انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 130565

شماری از رهبران و مقامات پیشین با نشر اعلامیه‌ای از طالبان خواستند که به میز مذاکره برگردد تا «معضلات کنونی» افغانستان را از راه گفتگو حل کنند.

آنها که جدیداً شورای عالی مقاومت را در ترکیه ساخته اند، جنگ‌های مسلحانه علیه طالبان در ولایات را «مشروع» دانسته و از آن حمایت کردند.

روز سه شنبه، شماری از چهره‌های سیاسی کشور از جمله عبدالرشید دوستم، عبدالرب الرسول سیاف، محمد محقق، عطامحمد نور، احمدولی مسعود، میررحمان رحمانی و محمدعلم ایزدیار در انقره ترکیه گرد هم آمدند و از ایجاد «شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» خبر دادند.

این شورا با نشر یک اعلامیه در تاریخ ۲۷ ثور از طالبان خواست تا «بیشتر از این موجب ویرانی و تباهی کشور نشوند و برای حل معضل‌های کنونی به میز مذاکره» حاضر شوند.

این شورا به همسایگان افغانستان نیز هشدار داد و گفت که «حاکمیت انحصاری و غاصبانه طالبان» به نفع هیچ‌ کشوری نیست. در اعلامیه این شورا آمده است که تنها «یک نظام سیاسی باثبات و مبتنی بر عدالت» منافع کشورهای همسایه را تامین می‌کند.

در بخشی از اعلامیه این شورا آمده است: «جهان باید بداند که طالبان به ارزش‌های اسلامی و انسانی و موازین بین‌المللی و معیار‌های حقوق بشری پایبند نیستند.»

اعضای شورای عالی مقاومت هشدار داده است که دوام حاکمیت طالبان «جز وخامت بیشتر وضعیت بشری، رونق تولید و صدور مواد مخدر، افزایش بی‌رویه سیل مهاجرت به خارج و تبدیل افغاستان به پایگاه امن گروه‌های تروریستی بین‌المللی» نتیجه دیگری نخواهد داشت.

این شورا سقوط افغانستان به دست طالبان را به دلیل «خیانت تیم حاکم به سرکردگی اشرف غنی» می‌داند و می‌افزاید هدف از ایجاد شورای مذکور «بازگرداندن افغانستان به مسیر طبیعی» آن است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟