12 هزار نظامی ناتو در کشور میمانند

  • انتشار: ۱۰ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 11676

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو و سفیر آمریکا در ناتو از تجدید نظر در مأموریت «حمایت قاطع» سازمان ناتو در افغانستان در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو این سازمان در روز سه شنبه در بروکسل خبر دادند.

دبیر کل ناتو امروز در بروکسل به خبرنگاران گفت: با توجه به چالش‌های جدیدی که ناتو در مرزهای شرقی و جنوبی خود با آن‌ها روبروست، ادامه مأموریت «حمایت قاطع» در افغانستان یکی از موضوعات مورد بحث کنفرانس وزیران امور خارجه کشورهای عضو این سازمان است.

استولتنبرگ افزود: وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان ناتو همراه با «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان، وضعیت امنیتی مأموریت غیرنظامی این سازمان در افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی در خصوص تغییرات در مأموریت حمایت قاطع اظهار داشت: ناتو تعداد کنونی نیروهای نظامی خود یعنی حدود ۱۲ هزار سرباز را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان حفظ می‌کند.

دبیر کل ناتو ادامه داد: نیمی از این نیروهای نظامی از آمریکا و نیمی دیگر نیز از دیگر کشورهای عضو ناتو و هم‌پیمانان این سازمان خواهند بود اما برخلاف آنچه که در گذشته برنامه‌ریزی شده بود، این نیروها نه تنها در کابل بلکه در ولایت‌های مختلف افغانستان مستقر خواهند شد.

«داگلاس لوت» نماینده دائم آمریکا در ناتو، نیز در یک کنفرانس خبری مستقل گفت: در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو، «پیشرفت‌های سیاسی افغانستان در یک سال سخت» مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی افزود: کشورهای عضو ناتو در پیروی از آمریکا در خصوص تداوم حضور نیروهای خود در افغانستان در سطح کنونی موافقت نشان داده‌اند.

نماینده آمریکا در سازمان ناتو اعلام کرد: «تعهد سیاسی به کمک مالی به نیروهای امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ میلادی» نیز در نشست وزرای امور خارجه مورد بحث قرار می‌گیرد.

براساس تصمیم جدید اوباما، واشنگتن تعداد کنونی نیروهای آمریکایی در افغانستان را تا پایان سال آینده میلادی (۲۰۱۶) حفظ می‌کند.