115 نماینده مجلس با نامه ای به رئیس جمهور خواستار نافذ شدن قانون ثبت احوال نفوس سال 1393 شدند

  • انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 35844

تعدادی از نمایندگان مجلس در آخرین روز کاری شان با برگزاری کنفرانس خبری از رئیس جمهور خواستند که قانون ثبت احوال نفوس را که در سال 1393 تصویب و به توشیح رسیده بود را نافذ سازد.

این نمایندگان مجلس در کنفرانس خود در دفاع از هویت شهروندان و هشدار به حکومت نسبت به سیاست تحمیل هویت کاذب بر مردم به رئیس جمهور هشدار دادند.

این نمایندگان مجلس با نوشتن نامه ای به رئیس جمهور که به امضای 115 تن از اعضای پارلمان رسیده است، خواستار ابطال فرمان اخیر رئیس جمهور غنی شده اند که به تازگی از سوی کمیته مختلط  دو مجلس به تصویب رسیده است.

در این کنفرانس نامه سرگشاده اعضای مجلس نمایندگان عنوانی ریاست جمهوری خوانده شد. این نامه به امضای بیش از ۱۱۵ تن از اعضای مجلس رسیده است. نمایندگان مردم در این نامه خواستار ابطال فرمان اخیر رئیس جمهور غنی در مورد تعدیل قانون ثبت احوال و نفوس شدند و از رییس جمهور غنی خواسته اند قانون ثبت احوال نفوس را که در سال ۱۳۹۳ به تصویب مجلسین شورای ملی رسیده و آقای غنی در ابتدای زمامداری اش آن را توشیح کرده بود، نافذ سازد.

در اواخر ماه اسد امسال معاون دوم ریاست جمهوری گفت که روند توزیع تذکرهٔ الکترونیکی تا کم تر از یک ماه دیگر شروع می شود . پس از آن دفتر آقای دانش خبر داد که توزیع تذکرهٔ الکترونیک پس از رأی نهایی کمیتهٔ مختلط متشکل از نمایندگان مجلس و سنا، آغاز خواهد شد. پس از این که مجلس نمایندگان با اکثریت آرا درج واژهٔ افغان را رد و مجلس سنا آن را تأیید کرد، بر مبنای قانون کمیتهٔ مختلط تشکیل شد.

بعد از اینکه کمیته مختلط فرمان رئیس جمهور را تایید کرد، برخی از نمایندگان مجلس فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد تذکره های الکترونیکی توسط کمیته مختلط شورای ملی را غیر قانونی خواندند.

نتیجهٔ تصمیم این کمیته به دلیل غیبت اعضای مجلس نمایندگان در تصمیم گیری نهایی جنجال ساز شد. پس از آن، سخن گوی ریاست اجرائی گفت که تا زمان حل اختلاف ها در این مورد، توزیع تذکرهٔ الکترونیکی به تأخیر می افتد. به این ترتیب، پروژه ای که قرار بود ده سال پیش آغاز شود، باری دیگر متوقف شد.

اکثر کارشناسان بر این باورند که توزیع تذکره های الکترونیکی می تواند از تقلب گسترده در انتخابات جلوگیری کند. براساس تقسیم اوقات کمیسیون قرار است 16 سرطان سال 1397 خورشیدی انتخابات مجلس و شوراهای ولسوالی‌ها برگزار شود.