11 درصد جمعیت کشور معتاد است!

  • انتشار: ۷ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 14069

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که سه میلیون نفر از افغان ها به مواد مخدر معتادند که این میزان 11 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهد.

محمد حنیف دانشیار امروز (دوشنبه) با ابراز نگرانی از روند رو به افزایش این آمار به رسانه ها گفت که جمعیت معتادان در کشور رو به افزایش است.

دانشیار تاکید کرد که مسئولان وزارت مبارزه با مواد مخدر تلاش دارند تا از افزایش این آمار جلوگیری کنند و نیز معتادان را در شفاخانه هایی که برای مداوای آنان ایجاد شده، درمان کنند.

دانشیار افزود که با توجه به افزایش ناامنی ها کشت خشخاش نیز در برخی از ولایت های کشور افزایش یافته و اکنون در 20 ولایت، مواد مخدر کشت می شود.

دانشیار گفت که بخش عمده ای از در آمد کشت و قاچاق مواد مخدر مصارف جنگ و ناامنی ها در کشور می شود.

در افغانستان در سال 2015 میلادی 183 هزار هکتار زمین تحت کشت مواد مخدر قرار داشت که از آن 3 هزارو 300 تن مواد مخدر تولید شده بود.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، هلمند که یکی از ولایت های بزرگ افغانستان در تولید مواد مخدر می باشد که 16 درصد کاشت مواد مخدر کشور در آن تولید می شود.

افغانستان هنوز هم در صدر کشورهای تولید کننده مواد مخدر قرار دارد و سال گذشته بیش از 70 درصد مواد مخدر جهان، در کشور تولید شده است.