تازه ترین آمار از قربانیان و زخمی های حادثه روز گذشته در کابل:

103 تن جان باخته و 235 تن دیگر زخمی شده است

  • انتشار: ۸ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 36286

مقامات در وزارت داخله اعلام کردند، در حمله ظهر روز گذشته در نزدیکی ساختمان وزارت داخله کابل، 103 تن جان باختند و 235 تن دیگر زخمی شده اند.

حالانکه یک شبانه روز از حمله مرگبار در نزدیک شفاخانه جمهوریت شهر کابل می‎گذرد، هنوز هم آمار تلفات این حمله در تغییر اند. در اعلام جدید وزارت داخله 103 تن جان باخته و 235 تن دیگر نیز زخمی شده است.

این در حالیست که پیش از طبق آمار وزارت صحت عامه افغانستان، حمله ۹۵ تن کشته و ۱۹۱ تن دیگر زخمی اعلام شده بود.

وحید مجروح سخنگوی این وزارت گفته است که هویت برخی اجساد هنوز هم شناسایی نشده‎است. وی گفته است، در میان زخمیان ۹ زن نیز شامل اند.

به گفته وی، برخی اجساد کاملاً سوخته‎اند و ممکن نیاز به معاینات «DNA» داشته باشند. اکثریت قربانیان این رویداد غیرنظامیان هستند.

یک روز پس از حملۀ انتحاری با یک موتر نوع آمبولانس بمب‌گذاری شده که در مرکز کابل روی داد که حدود 340 کشته و زخمی بر جای گذاشت، خشمی از سرِ درماندگی در مقابل موجی از حملات بی‌پایان را، می‌توان در چهرۀ ساکنان این شهر مشاهده کرد.

این مرگبار‌ترین حمله به پایتخت کابل در ماههای اخیر محسوب می‌شد و مقامات امنیتی دربارۀ احتمال وقوع حملاتی مشابه هشدار داده‌اند.

این بدترین حملۀ روی داده در کابل از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی و زمانی بود که انفجار کامیونی بمب‌گذاری شده در نزدیکی سفارت آلمان ۱۵۰ کشته بر جای گذاشت.

پس از حملۀ ماه می و همچنین وقوع چندین حملۀ تروریستی دیگر که حتی به دفتر سازمان بین‌المللی «کودکان را نجات دهید» (Save the Children) در شهر جلال آباد نیز حمله شد، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با فشارهای متعدد برای افزایش تدابیر امنیتی روبرو شد. اما با وجود افزایش کنترل‌ها، باز هم آمبولانس بمب‌گذاری شده توانست روز شنبه به آسانی از ایست بازرسی عبور کند.

سرپرست ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان حملۀ روز شنبه را یک «جنایت» توصیف کرد و متحدان افغانستان و همسایگان این کشور نیز آن را محکوم کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که سال گذشته دستور افزایش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را صادر کرده بود، اعلام کرد که این حمله بر عزم واشنگتن برای حمایت از شرکایش در افغانستان خواهد افزود.

حملۀ خونین روز شنبه که در یکی از بخش‌های شدیدا حفاظت شدۀ شهر کابل و در نزدیکی سفارتخانه‌ها و همچنین ساختمان‌های دولتی روی داد، نشان دهندۀ توانایی طالبان در تکرار مرگبارترین حملات سالهای اخیر بود؛ موضوعی که بیش از گذشته اعتماد و اطمینان دولت مرکزی افغانستان را تضعیف می‌کند.