100 هزار مهاجر تا پایان سال به کشور بر می گردند

  • انتشار: ۳۰ جوزا ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 6506

به گزارش خبرگزاریب اطلس به نقل از فارس، «سیدحسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین در مراسمی که به مناسبت «روز جهانی پناهنده» سخن می گفت، اظهار داشت: دولت افغانستان به کشورهای مهاجرپذیر اطمینان می‌دهد این سال‌ها آخرین سال‌هایی‌ است که این کشورها میزبان مهاجران افغانستانی می‌باشند.

عالمی تصریح کرد: امیدوارم سیر حوادث و اوضاع و احوال کشور ما به سمتی برود که امنیت و ثبات در کشور به وجود آید، همه پناهندگان عزیز ما به کشور بازگردند و ما امیدواریم که زمینه‌های خوبی را برای عودت پناهندگان مهیا کنیم.

وی افزود: اما تا زمانی که مشکلات وجود دارد توقع و انتظار ما از کشورهای میزبان این است که مدارا و حوصله کنند و اطمینان می‌دهم، سال های آخری است که این کشورها میزبان مردم ما هستند.

بلخی تأکید کرد: بیش از 30 سال کشورهای مهاجرپذیر به ویژه پاکستان و ایران میزبان مردم ما بودند و ما از آنان تشکر می‌کنیم و اطمینان می‌دهم حضور مردم ما در کشورهای شما آخرین سال‌هایش را طی می کند.

وزیر امور مهاجرین خاطرنشان کرد: دولت افغانستان در عرصه‌های مختلف اشتغال‌زایی، اسکان مهاجرین و زیرساخت‌ها، برنامه‌های جامعی در دست اقدام دارد که اجرای آنها می‌تواند منجر به پایان مهاجرت افغانستانی‌ها به کشورهای خارجی شود.

عالمی بلخی اظهار داشت: میزان بازگشت مهاجرین در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و انتظار می‌رود که تا پایان ساری جاری، بیش از 100 هزار مهاجر دوباره به کشور باز گردند.

وی افزود: هم اکنون ایران میزبان 840 هزار پناهنده، 53 هزار فرد دارای پاسپورت و بیش از 1 میلیون مهاجر غیرقانونی افغانستانی است و پاکستان نیز میزبان 1.6 پناهنده و بیش از 1 میلیون مهاجر غیرقانونی می‌باشد و سایر کشورها نیز میزبان حدود 1.2 میلیون مهاجر و پناهنده افغانستانی می‌باشند.

عالمی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تدوین استراتژی جدید این وزارت اظهار داشت: آنان با مطالعه دقیق از عملکرد حکومت پیشین در امور مهاجرین و مشکلات فراروی وزارت مهاجرین دریافته‌اند که با روش‌های قبلی، نمی‌توان راه حلی برای معضل مهاجرت مردم و مشکلاتی که پناهندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، پیدا کرد.

وزیر امور مهاجرین، ایجاد کمیسیون عالی مهاجرت به ریاست رئیس جمهور غنی، تدوین استراتژی جدید، آغاز مبارزه جدی با فساد، ایجاد یک مرکز اطلاعات، برگزاری نشست‌های موثر با کشورهای میزبان به ویژه ایران و پاکستان به منظور حل مشکلات مهاجرین را از جمله برنامه‌های خود در این وزارت عنوان کرد.

گفتنی است در مراسم روز جهانی پناهنده که با شعار « تعهد جهانی برای تامین حقوق پناهنده» برگزار شده بود نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجرین در افغانستان و نماینده سازمان جهانی غذا، ضمن اعلام حمایت از برنامه‌های وزارت مهاجرین، یکبار دیگر از تعهد حمایت طولانی مدت خود از افغانستان خبر دادند.