۱۲۰نیروى خیزش مردمى درفاریاب به طالبان پیوستند

  • انتشار: ۲ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 26961

منابع امنیتى در ولایت فاریاب مى گویند که ۱۲۰ تن از نیروهای خیزش مردمی، شب گذشته  در ولسوالی کوهستان این ولایت به طالبان پیوستند.

عبدالکریم یورش مسوول مطبوعات پولیس ولایت فاریاب، با تایید این خبر گفت که این افراد زمانی به مخالفان مسلح پیوستند که  بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای دولتی و خیزش مردمی،  پس از سقوط لولاش مرکز ولسوالی کوهستان در قلعه خیرآباد محاصره شده بودند.

اما یورش افزود که شماری از خیزش های مردمی به سرکردگی محمد ناصر و سلیمان رحمانی، دیشب خود را از قلعه بیرون کرده  و به نزدیکی های ولایت غور رساندند و فعلا در قلعه خیر آباد صرف نیروهای امنیتی متشکل از کماندو، پولیس و امنیت ملی باقی مانده  و علیه طالبان می جنگند.

 وی افزود که دولت، برنامه های کلان روی دست دارد و  تا چند ساعت دیگر، تحول بزرگ در ولسوالی کوهستان لولاش به وجود خواهد آمد.

سلیمان رحمانی یکی از فرمانده هان خیزش مردمی گفت که به دلیل بی تفاوتی دولت بخاطر نجات جان شان، مجبور شدند با ناصر قوماندان و حدود ۶۰ نفر مسلح از قلعه بیرون شده و در منطقه دیوالک بروند.

رحمانی گفت که از یکسال بدینسو، کوهستان توسط طالبان محاصره نظامی و اقتصادی بود؛ هرچه فریاد کردند، جز وعده های میان تهی دولت چیزی دیگر دریافت نکردند.

وی افزود که، ده روز پیش صدها طالب به رهبری مولوی ظریف والی نام نهاد طالبان حملات خود را آغاز کردند، ۳۵ تن از نیروهای دولتی و خیزش مردمی کشته و زخمی شدند، کمک به موقع صورت نگرفت و ناچار شدند خود را از محاصره بکشند.

سلیمان گفت که در حال حاضر، بیشتر از ۶۰ نیروی کماندو، پولیس و امنیت ملی در محاصره هستند و اگر دولت نان و مهمات برساند، طالبان توان گرفتن قلعه را ندارند؛ در غیر آن همه هلاک مى شوند.

وی گفت که دولت، عملیات هوایی و زمینی را در لولاش آغاز کند، آنها نیروهای خود را دو باره علیه طالبان انسجام داده برای بیرون کردن مخالفین وارد عمل مى شوند.

همایون فوزی والی فاریاب، عصر دیروز گفته بود که نیروهای امنیتی و خیزش مردمی، از مرکز و ساختمان ولسوالی کوهستان در منطقه خیر آباد در یک قلعه مستحکم جابجا شدند و  طیارات سوپر توکانو، مواضع طالبان را بمبارد کرده، که در نتیجه  سه موتر فلاینکوچ مهمات شان منهدم گردید و تلفات سنگین به آنان وارد گردید.

فوزی گفت که هلیکوپترها ضمن انتقال مهمات به نیروهای امنیتی، مواضع طالبان را هدف قرار دادند.

والی فاریاب، اطمینان داد که پلان عملیاتى گسترده روى دست است، ۶ بال هلیکوپتر در میدان هوایی فاریاب و صدها نیروی ویژه آماده هستند که به مرکز ولسوالى کوهستان بروند و طالبان را سرکوب و ولسوالی را پاکسازی نمایند.

گفتنى است که لولاش مرکز ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب، دو شب قبل در پی حملۀ تهاجمی طالبان سقوط کرد.