یک میلیارد دالر سلاح در عراق ناپدید شده است

  • انتشار: ۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 23175

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که ارتش آمریکا قادر به شناسایی محل اختفای مقادیر زیادی تسلیحات و تجهیزات نظامی به ارزش بیش از یک میلیارد دالر که در طول سال‌های گذشته به عراق فرستاده نیست.

به گزارش روزنامه “فایننشل تایمز”، سازمان عفو بین الملل در مورد قرارگرفتن این سلاح ها در دست گروهک تروریستی داعش یا شبه نظامیان به اصطلاح “مورد حمایت ایران” هشدار داد.

این سازمان تصریح کرد که با استفاده از قانون آزادی اطلاعات در آمریکا به نتایج دیوان محاسبات این کشور به حساب های پنتاگون در سال 2016 دسترسی یافته است.

عفو بین الملل از عدم وجود مدارکی دقیق درخصوص نحوه توزیع تسلیحات و تجهیزات ارسالی آمریکا به عراق و همچنین مکان های انبار این سلاح ها خبرداد و تصریح کرد: کوتاهی آمریکا در کنترل توزیع اسلحه و تجهیزات داخل فرماندهی نظامی عراق ثابت شده است.

این نهاد بین المللی تاکید کرد که این مشکل جدیدی نیست، چرا که بررسی حساب های پنتاگون در سال 2015 نیز مشکلات مشابهی را نشان داده بود و پنتاگون متعهد شد که ورود تسلیحات به عراق را به شدت کنترل کند اما در حال حاضر این مشکلات باز هم وجود دارد.

به گزارش سازمان عفو بین المللی، کمک های نظامی به عراق از طریق صندوق ” آموزش عراق و تجهیز صندوق” ارسال شده بود. این صندوق به منظور حمایت از نیروهای عراقی در مبارزه با تروریست های داعش، در سال 2015 بیش 1.6 میلیارد دالر سلاح و تجهیزات به عراق ارسال کرده است.

تنها در فاصله‌ی سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، یک‌صد و هشتاد و پنج هزار سلاح خودکار، ۱۷۰ هزار سلاح کمری، ۲۱۵ هزار واسکت ضدگلوله و ۱۴۰ هزار کلاه‌ایمنی به نیروهای امنیتی عراق تحویل شده است. تا به امروز ۲ / ۱۹ میلیارد دالر برای بازسازی ارتش عراق هزینه شده است که ۸ / ۲ میلیارد دالر آن‌را سلاح و مهمات تشکیل می‌دهند.