یک فرمانده شبکه حقانی بنام ابوبکر در پاکستان کشته شد

  • انتشار: ۲۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 24398

بر اساس یک گزارش مقامات پاکستانی، یک فرماندۀ کلیدی شبکۀ حقانی بنام ابوبکر، در اثر حملۀ هواپیمای بی سرنشین ایالات متحده در مناطق قبایلی پاکستان کشته شده است.

مقامات امنیتی پاکستان گفتند که این حمله دوشنبه شب انجام شده و فرماندۀ شبکۀ حقانی را که به نام “ابوبکر” شناسایی شده است، هدف قرار داده است.

وزارت دفاع ایالات متحده تاهنوز این حمله را تایید نکرده است.

براساس گزارش های استخباراتی افغانستان و پاکستان، ابوبکر که نام اصلی آن عمر بوده است، از ولایت خوست که زادگاه جلال الدین حقانی رهبر شبکۀ حقانی می باشد، سر برآورده است.

این حملۀ هواپیمای بی سرنشین امریکایی در منطقۀ قبایلی پاکستان پس از آن صورت می گیرد که در حملۀ انتحاری ۳۱ می شهر کابل، بیش از ۱۵۰ تن کشته شدند.

مقامات افغانستان شبکۀ حقانی مستقر در پاکستان را مسوول انفجار در برابر سفارت آلمان قلمداد می کنند؛ اما، سراج الدین حقانی، رهبر آن شبکه در یک پیام به زبان پشتو که توسط طالبان در دسترس صدای امریکا قرار گرفت، هر گونه دخالت در آن حمله را رد کرد.

شبکۀ حقانی که از جانب ایالات متحده یک سازمان تروریستی خارجی شناسایی شده است، بر اساس گزارش ها در منطقۀ میرامشاه، شهرک قبایلی در شمال پاکستان مستقر می باشد.

حملۀ هواپیمای بی سرنشین روز دوشنبه، نخستین حملۀ هوایی در آن منطقه نیست. یک فرماندۀ ارشد شبکۀ حقانی نیز در سال ۲۰۱۳ در آن منطقه، یکجا با چندین عضو آن گروه توسط طیارۀ بی سرنشین هدف قرار گرفت.

حملات هواپیماهای بی سرنشین امریکایی در پاکستان، با شدت گرفتن فعالیت های تروریستی و خشونت ها در افغانستان از سر گرفته شده است.

اسلام آباد همواره ادعا های مبنی بر حمایت و پناه دادن به گروه های تروریستی را برای سازماندهی حملات علیه خاک افغانستان رد کرده است.