گسترش داعش در مرکز افغانستان؛ انکار دولت و اصرار رسانه ها

  • انتشار: ۸ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: دسته بندی نشده
  • شناسه مطلب: 25907

با وجود گزارش‌ رسانه‌ ها در افغانستان از کشتار 18 غیرنظامی توسط داعش و درگیری طالبان با این گروه در ولایت «غور» در مرکز این کشور, اما وزارت دفاع حکومت وحدت ملی حضور داعشی‌ ها را انکار کرده است.

بیشتر افراد وابسته به داعش در شهرستان «سفید کوه» ولایت غور با طالبان درگیر شده‌اند.

دو روز قبل مقامات امنیتی افغان در مرکز افغانستان نیز, اعلام کردند که گروه تروریستی داعش در ولایت غور 18 غیرنظامی را به دلیل عدم همکاری با این گروه به رگبار بسته و طالبان نیز در دفاع از مردم با این گروه درگیر شده‌اند.

با وجود اینکه بارها مقامات محلی ولایت غور در دو سال گذشته نسبت به گسترش فعالیت داعش در این ولایت هشدار داده‌اند اما در ادامه چشم ‌پوشی از فعالیت این گروه در مرکز این کشور توسط حکومت مرکزی افغانستان، سخنگوی وزارت دفاع حضور داعش در این ولایت را انکار کرده است.

ژنرال «رادمنش» سخنگوی وزارت دفاع به «جمهور نیوز» گفته است که داعش در ولایت غور حضور ندارد و در واقع شبه نظامیان و دزدان مسلح مسئول کشتار غیر نظامیان در این ولایت هستند.

این انکار در حالی صورت می‌گیرد که ماه گذشته گروه داعش در این ولایت نوار ویدیوئی را از فعالیت جنگجویان خود در غور منتشر کرد که بیش از 100 جنگجوی مسلحی را نشان می‌ داد که با گرد آمدن در کنار پرچم این گروه، بیعت‌ شان را با «ابوبکر بغدادی» سرکرده این گروه تروریستی اعلام کردند.

«غلام ناصر خاضع» والی غور ماه گذشته با ابراز نگرانی از آغاز روند سربازگیری و گسترش فعالیت داعش در غور تصریح کرد: علیرغم هشدارهای مکرر وی حکومت مرکزی هیچ برنامه ‌ای را در دو سال گذشته برای سرکوب این گروه تروریستی در غور انجام نداده است.

«غلام مصطفی محسنی» فرمانده پلیس این ولایت نیز اخیرا در گفت‌ وگو با «رادیوآزادی» ضمن تائید حضور داعش از ساخت پایگاه در شهرستان سفید کوه این ولایت توسط داعش خبر داده بود.

در جریان دو سال گذشته و در سایه چشم ‌پوشی حکومت از فعالیت این گروه تروریستی، داعش در غور همچنان به کشتار و گروگان گیری غیرنظامیان پرداخته است.

سال گذشته نیز گروه تروریستی داعش 36 غیرنظامی افغان شامل زنان و کودکان را در منطقه «غلمین» شهرستان فیروزکوه تیرباران کرد که رهبران حکومت وحدت ملی ضمن محکومیت این حادثه، وعده رسیدگی به این موضوع و سرکوب این گروه را در مرکز افغانستان داده بودند.

ادامه چشم ‌پوشی و انکار مسئولان حکومت  مرکزی از فعالیت داعش علیرغم شواهد و اظهارات مقامات محلی این ولایت نشان می‌ دهد که دولت کابل تمایلی به سرکوب این گروه در مرکز افغانستان ندارند.

این در حالی است که برای بار دوم در سایه غفلت حکومت وحدت ملی کشتار غیرنظامیان از سوی گروه تروریستی داعش در غور رقم می‌خورد.