گروه حمایت از زنان افغانستان از رئیس جدید یوناما خواست از حقوق زنان محافظت کند

  • انتشار: ۱۳ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 132722

گروه حمایت از زنان افغانستان با استقبال از گزینش رزا اوتونبایوا به عنوان نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان می‌گوید این نهاد انتظار دارد که رئیس جدید یوناما برای حفظ بی‌طرفی خود، از طرف طالبان صحبت نکند و با حمایت از حقوق مردم به ویژه زنان، توزیع عادلانه کمک‌ها را تضمین کند.

گروه حمایت از زنان افغانستان با انتشار توییتی در مورد انتصاب رئیس جدید یوناما، از او خواسته است که امید را برای مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران زنده کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه رزا اوتونبایوا، دیپلمات و سیاستمدار سابقه‌دار قرقیزستانی را به عنوان نماینده ویژه جدید خود برای افغانستان و رئیس هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تعیین کرد.

رزا اوتونبایوا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ رئیس‌جمور قرقیزستان بود و سه بار هم به عنوان وزیر خارجه این کشور کار کرده است.

خانم اوتونبایوا به جای دبرا لاینز ریاست یوناما را به عهده گرفته است.

ماموریت دبرا لاینز، نماینده پیشین دبیر کل سازمان ملل در افغانستان در ماه جوزا به پایان رسید.

در جریان دو سالی که خانم لاینز رئیس دفتر یواناما بود، افغانستان با سرعت دچار تحولات بزرگی شد. او در زمان سقوط دولت افغانستان به دست طالبان و هرج و مرج پس از فروپاشی دولت در افغانستان دفتر یوناما را رهبری می‌کرد.

خانم لاینز در مصاحبه‌ای گفته بود او بیش از هر مقام غربی دیگر با مقامات طالبان ملاقات کرده است. یوناما در زمستانی که گذشت نقش تعیین‌کننده‌ای در جلب و توزیع میلیون‌ها دالر کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به مردم افغانستان داشت.

روندی که با انتقادهای بسیاری به همراه بود.

یوناما همچنین متهم شده است که در ماه‌های گذشته در برابر بسیاری از گزارش‌های نقض گسترده حقوق بشری مردم افغانستان سکوت اختیار کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *