گرمای بی سابقه سال 2017 در جهان و خشکسالی نگران کننده در افغانستان

  • انتشار: ۲۶ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 35646

سال گذشته میلادی بعنوان بعنوان گرمترین سال در رکوردها به ثبت رسیده است. علاوه بر این خشکسالی در بسیاری از کشورها از جمله افغانستان بی سابقه بوده است. این وضعیت زمانی نگران کننده به نظر می رسد که در ابتدای سال جاری میلادی نیز بارش برف و باران به صورت کم سابقه ای در افغانستان محدود بوده است.

بر اساس داده های اولیه برنامه کوپرنیک درباره تغییرات اقلیمی، دلیل این افزایش دما در سال ۲۰۱۷ تنها پدیده آب و هوایی ال نینو نیست. علاوه بر این پدیده میزان دی اکسید کربن نیز به میزان دو درصد در این سال افزایش یافت.

در طول پنج سال گذشته، میانگین دمای ثبت شده ۱/۱ درجه سانتیگراد گرم تر از دوره پیشا-صنعتی بوده است. طوفان های متعدد در سال ۲۰۱۷ از کارائیب تا ایرلند، خرابی های فراوانی بوجود آوردند.

بیش از ۱۲۰۰ نفر در اثر سیل در هند، بنگلادش و نپال جان خود را از دست دادند و خشکسالی شرق آفریقا و غرب ایالات متحده باعث آتش سوزی و کمبود منابع آب شد.

دمای هوا در اروپا بویژه در شمال و شمال شرقی این قاره طی سال گذشته میلادی گرمتر از میانگین سالهای قبل بود. پوشش یخ دریاها به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

کابل پایتخت افغانستان در جریان بیش از ده سال گذشته چنین نبوده که بی‌برف و بی‌آب باشد، اما تغییرات اقلیم و گرم شدن زمین در سال‎های اخیر، نه تنها بالای دهاقین و مالداران افغانستان، بلکه بالای تمام مردم جهان تأثیر گذار بوده‎است.

اداره ملی محیط زیست افغانستان به خبرگزاری فرانس پرس گفته‌است که مشکلات در افغانستان تنها گرسنگی و فقر نیست، بلکه متضررین خشکسالی که زمینی‎های شان در اثر بی‌آبی و یا سرازیر شدن سیلاب‎ها از بین رفته، اکنون بی‌کار بوده و برای جستجوی غذا و تأمین خانواده‎های‌شان یا به گروه‎های شورشیان پیوسته و یا با خانواده‎های شان در شهر تمرکز پیدا کرده‎اند.

با وجود افزایش دما در اروپای شرقی، جنوب غربی این قاره با کاهش دما نسبت به حد متوسط روبرو شد.