گاردین: امنیت ملی افغانستان کمک های جامعه جهانی را برای ملیشه سازی هزینه می کند

  • انتشار: ۶ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 16496

نشریه گاردین در مطلبی در گزارش اخیر خود نوشته است؛ امنیت ملی افغانستان کمک‌های کشورهای کمک‌کننده خارجی به دولت را در سایه سکوت ارتش و سازمان سیا بر شبه‌نظامی سازی سرمایه‌گذاری می‌کند.

مقامات محلی و غربی اعلام کردند: ارتش آمریکا و سازمان سیا این کشور، چشم بر اقدام سازمان اطلاعاتی افغانستان مبنی بر هزینه کردن کمک‌های مالی کشورهای کمک‌کننده برای شبه‌نظامی سازی (ملیشه) بسته است.

به گفته این مقامات، این افراد مسلح قدرتمند اداره امنیت ملی افغانستان در ظاهر با طالبان و دیگر گروه مخالف مسلح مبارزه می‌کند اما برخی رهبران این شبه‌نظامیان از قدرت خود بجای مقابله با مخالفان مسلح، برای جنگ علیه گروه‌ها و افراد محلی مانند مقامات دولت استفاده می‌کنند.

به عنوان نمونه، فرمانده «پریم گل» در ولایت شمالی تخار، حدود 85 هزار دلار برای مسلح کردن 500 مرد دریافت کرده است.

گفته می‌شود که وی بخشی از پول را در یک زندان غیردولتی هزینه کرده است جایی که وی از مردم اخاذی و مورد ضرب و شتم قرار می‌داد.

در یک بعدازظهر ماه جولای، “فرمانده پریم گل” فردی با نام نجیب را که در حال استراحت در بیرون هتل خود بود را زندانی کرد و پس از چند روز ضرب و شتم، نجیب گفت که وی پس از ربوده شدن در برابر خواسته 3 هزار دلاری پریم گل تسلیم شد و پس از اینکه از آنها تلفن خواست که درخواست پول کند به پولیس زنگ زد.

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» در شماره‌ای نوشته بود که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی افغانستان درحال استخدام افراد محلی به‌ عنوان شبه‌نظامی هستند تا با افراد وابسته به گروه تروریستی داعش مبارزه کنند.

این برنامه که به ‌گفته‌ یکی از مقامات ارشد حکومت افغانستان در سراسر این کشور به‌ اجرا در خواهد آمد و در آینده علیه طالبان نیز ممکن است استفاده شود، پرخطرترین تلاش اشرف‌غنی رئیس‌جمهور برای دفاع از مناطق روستایی، و هم‌چنین بخشی از استراتژی ضد شورش بزرگ‌ وی است.