گاردین: آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح در جهان است

  • انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 38110

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت، آمریکا بزرگترین صادرکننده تسلیحات در جهان است که نیمی از آن را به عربستان سعودی می‌فروشد که در جنگ یمن استفاده می‌شوند.

آمریکا که بزرگترین صادرکننده جهان است، فروش تسلیحاتش طی دو دهه گذشته 25 درصد افزایش داشته و به 98 کشور در سراسر جهان تسلیحات صادر کرده است که این مقدار بیش از یک سوم صادرات جهان را در بر می‌گیرد.

روسیه که دومین صادرکننده تسلیحات جهان است با کاهش 7.1 درصدی صادرات تسلیحاتی مواجه شده است. فرانسه،‌ آلمان و چین به ترتیب رتبه‌های سوم تا پنجم در صادرات تسلیحات را دارند و انگلیس رتبه ششم جهان را در اختیار دارد.

گاردین در ادامه نوشت، خاورمیانه منطقه‌ایست که کشورهای این منطقه طی 5 سال گذشته بیشترین بحران و درگیری را تجربه کرده‌اند و این منطقه 32 درصد از تسلیحات جهانی را وارد کرده است. بین سال‌های 2013 تا 2017 واردات تسلیحات خاورمیانه در مقایسه با یک دوره 5 ساله قبل از آن، دوبرابر شده است.

اصلی‌ترین منابع واردات تسلیحات برای کشورهای خاورمیانه، آمریکا،‌ انگلیس و فرانسه بودند و عربستان، مصر و امارات بیشترین تسلیحات را وارد کرده‌اند.

از این میان، انگلیس نیمی از تسلیحات خود را به عربستان سعودی صادر می‌کند و فروش تسلیحاتش 225 درصد افزایش داشته است و بر اساس گزارش سیپری، عربستان سعودی این تسلیحات وارداتی را در عملیات نظامی خصوصا در یمن به کار می‌گیرد. مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن که به قیمت زندگی صدها غیرنظامی تمام شده، در سال 2015 آغاز شد و با هدف مقابله با حوثی‌ها ادامه داشت و ده‌ها جنگنده، بالگرد و تانک توسط عربستان سعودی خریداری شد.

همچنین واردات تسلیحات اسرائیل 125 درصد افزایش داشته و بیشترین تسلیحات نظامی خود را از آمریکا،‌ آلمان و ایتالیا وارد می‌کند. هند،‌ مصر،‌ امارات و چین هم در میان بیشترین واردکنندگان تسلیحات در جهان هستند. البته چین قابلیت تولید تسلیحات خودرا افزایش داده و روابطش با پاکستان، بنگلادش و میانمار را از طریق فروش تسلیحات، تقویت کرده است.