کوریای شمالی: «آمریکا دهانت را ببند!»

  • انتشار: ۳۱ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 133249

کوریای شمالی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، هرگز به روسیه تسلیحات یا مهمات ارسال نکرده است و هیچ برنامه‌ای در این راستا ندارد؛ این کشور در عین حال به ایالات متحده هشدار داد که “دهان خود را ببندد” و از شایعه‌پراکنی با هدف “تخریب” وجهه این کشور دست بردارد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، خبرگزاری رسمی کوریای شمالی موسوم به KCNA به نقل از معاون مدیرکل دفتر تجهیزات وزارت دفاع ملی کوریای شمالی گفت: اخیرا ایالات متحده و سایر نیروهای متخاصم درخصوص “نقض قطعنامه” شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت کردند و شایعاتی را مبنی بر معاملات تسلیحاتی میان کوریای شمالی و روسیه پخش کردند. ما هرگز مهمات یا تسلیحاتی را به روسیه صادر نکرده‌ایم و هیچ برنامه‌ای در این خصوص نخواهیم داشت.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی مدعی شد: روسیه در حال خریداری میلیون‌ها راکت و گلوله‌های توپخانه از کوریای شمالی است تا در جنگ اوکراین از آن‌ها استفاده کند.

پس از آن، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید اعلام کرد که “احتمالا” روسیه چنین تسلیحاتی را از کوریای شمالی خریداری کند اما تصریح کرد که “هیچ نشانه‌ای مبنی بر خرید قطعی این تسلیحات و استفاده آن‌ها در خاک اوکراین وجود ندارد.”

روسیه نیز چنین ادعاهایی را رد کرده و از ایالات متحده خواست تا در این زمینه مدرکی را ارائه دهد.

روسیه و کوریای شمالی اخیرا روابط خود را ارتقاء داده‌اند.

ماه گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نامه‌ای به مناسبت روز آزادی کوریای شمالی به کیم جونگ اون، رهبر این کشور ارسال کرد و در آن نوشته بود: هر دو کشور روابط دوجانبه جامع و سازنده خود را با تلاش‌های مشترک گسترش خواهند داد.

کیم جونگ اون نیز در پاسخ به پوتین نوشت: در بحبوحه تلاش‌های مشترک جهت مقابله با تهدیدهای موجود، همکاری استراتژیکی و تاکتیکی، حمایت و همبستگی میان این دو کشور به سطح جدیدی رسیده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟