کمیسیون مستقل حقوق بشر حمله انتحاری به مراسم خاکسپاری را جنایت جنگی خواند

  • انتشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23769

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حمله تروریستی به مراسم خاکسپاری در کابل را جنایت جنگی خوانده و تاکید کرده این جنایت عواقب جزایی دارد و می‎تواند توسط مکانیزم‎های بین‎المللی عدالت، مورد پیگرد عدلی قرار بگیرد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حمله تروریستی به مراسم خاکسپاری حاجی سالم ایزدیار پسر محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا را به شدت محکوم کرده است.

در اعلامیه حقوق بشر آمده، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انجام حملات انتحاری متعددی در جریان به خاک سپاری و تدفین یک‌ تن از شهروندان کشور در ساحه سرای شمالی شهر کابل را که براثر آن شماری از افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند، به شدید‌ترین الفاظ محکوم ‌و از ادامه چنین جنایات هولناکی شدیداً ابراز نگرانی می‌کند.

اعلامیه افزوده، هدف قرار دادن اشخاص و جمعیت ملکی آن‌هم در مراسم تشییع جنازه و ادای مراسم مذهبی، نقض آشکار و صریح حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‎المللی، تمامی موازین حقوق بشر و ا‌حکام دین ‌اسلام است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، یک‌بار دیگر از مخالفان مسلح دولت به طور جدی خواسته که جمعیت‌های غیرنظامی را مورد هدف قرار ندهند و قواعد حقوق بشر و حقوق بین‎المللی بشردوستانه را به طور کامل رعایت کنند.

این کمیسیون تاکید کرده که نقض اصول حقوق بشردوستانه بین‎المللی، جنایات جنگی به حساب می‌آید و عواقب جزایی دارد و می‎تواند توسط مکانیزم‎های بین‎المللی عدالت، مورد پیگرد عدلی قرار بگیرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان، به‌ویژه از نیروهای امنیتی کشور نیز خواسته که در گرفتن امنیت جان مردم بیش از پیش تلاش ورزیده و عاملان این قضایا را شناسایی کنند و مورد تعقیب عدلی قرار دهند.

گفتنی است که سه مهاجم انتحاری بعد از ظهر روز شنبه (۱۳ جوزا) مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار پسر محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا را در شهر کابل هدف قرار دادند که چندین تن در این حادثه کشته و زخمی شد.

سالم ایزدیار پسر محمد علم ایزدیار روز جمعه (۱۲ جوزا) در جریان تظاهرات عدالت خواهی در شهر کابل در نتیجه تیر اندازی نیروهای امنیتی کشته شد و روز شنبه مراسم خاکسپاری وی بود که این مراسم آماج حمله تروریستی قرار گرفت.