کمیسیون انتخابات: نزدیک به دو میلیون رای بایومتریک شده به سرور مرکزی منتقل شده است

  • انتشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70065

مسوولان در کمیسیون انتخابات از ثبت معلومات نزدیک به دو میلیون رای دهنده از دستگاه‌‎های بایومتریک به سرور مرکزی خبر داده اند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: به تعداد ۵ هزار و ۵۵۸ فورم نتایج اسکن و همچنین ۲۵ هزار و ۵۶۰ فورم نتایج دیگر تصفیه شده است.

نورستانی افزود که ۸۷ فورم نتایج آماده تفتیش شده و ۴۳۲ فورم نتایج دیگر به باز شماری رفته است.

رحیمه ظریفی، دیگر عضو کمیسیون انتخابات نیز اظهار داشت که تاکنون از ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل رای دهی حدود یک میلیون ۷۳۷ هزار و ۷۸ رای بایومتریک شده به سیستم مرکزی ثبت معلومات، منتقل شده است.

در همین حال مولانا عبدالله عضو دیگرکمیسیون انتخابات گفت که در مجموع در ۲۶ هزار و ۵۶۸ محل در سراسر کشور انتخابات برگزار شده اند که آرای بامتریک شده ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل آن در سرور مرکزی منتقل شده است.

عبدالله، گفت که آرای بایومتریک شده‌ای ۳ هزار و ۹۸۰ محل دیگر در حال پروسس است و تا ۳ روز دیگر به سرور مرکزی منتقل می‌گردد.

او با بیان اینکه آمار ارایه شده نهایی نیست تاکید کرد که سرور مرکزی آمار نهایی آرای معتبر بایومتریک شده را برای ما تشخیص و نهایی می‌سازد.

به گفته او، سرور مرکزی آرای معتبر بایومتریک شده و غیر معتبر بایومتریک شده و آرای که قبل از ساعت ۷ صبح روز ششم میزان و بعد از ساعت ۵ عصر شش میزان استعمال شده را برای ما تشخیص می‌دهد وقادر است که آرای  تکراری را نیز شناسایی کند.

این عضو کمیسیون خاطر نشان کرد که کمیسیون انتخابات آرای  پاک را از آرای ناپاک در سرور مرکزی تصفیه می‌کند و نتایج را به گونه شفاف اعلام خواهد کرد.

همچنین وی تاکید کرد که کمیسیون تلاش دارد تا نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را مطابق تقویم اعلام کند.

گفتنی است، آمار تخمینی اشتراک کنند‌گان انتخابات ششم میزان نزدیک به ۲٫۷ میلیون نفر اعلام شده‌است؛ اما کمیسیون می‌گوید که این آمار نهایی نیست و ثبت معلومات در سرور مرکزی آمار نهایی را مشخص خواهد کرد.