کشف دلائل ژنتیکی بی اشتهایی

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 66715

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد بی اشتهایی تنها دلایل ذهنی ندارد و هشت ژن خاص در بدن انسان می‌توانند به علت تاثیرگذاری بر روی فرایندهای متابولیک عامل بی اشتهایی باشند.

به نقل از نیواطلس، بررسی مفصلی که در مورد ریشه‌های ژنتیکی بی اشتهایی صورت گرفته ثابت می‌کند این مشکل تنها دلائل و عوامل روان‌شناختی ندارد و یک بی نظمی متابولیک محسوب می‌شود.

ژن های شناسایی شده در بدن که مرتبط با موضوع بی اشتهایی هستند وظیفه چربی سوزی، کنترل فعالیت های فیزیکی و غیره را بر عهده دارند و اخلال در هر یک از آنها می تواند موجب بی نظمی در خورد و خوراک یا بی اشتهایی شود.

برای انجام این بررسی ۱۰۰ دانشمند از نقاط مختلف جهان با یکدیگر همکاری کرده اند و داده های ژنتیکی نزدیک به ۱۷ هزار نفر را در ۱۷ کشور جهان مورد بررسی قرار داده اند.

برخی از ژن های شناسایی شده که به مساله بی اشتهایی ارتباط دارند بر روی شرایط روانی افراد مانند افسردگی، شیزوفرنی یا جنون جوانی و غیره نیز تاثیر می گذارند.

دانشمندان امیدوار هستند تا با اصلاح ژن های یادشده بتوانند مشکل بی اشتهایی را در برخی افراد حل کنند، به خصوص که بی توجهی به نقش متابولیسم تا به امروز باعث شده بود تا مقابله با بی اشتهایی امکان پذیر نباشد.