کشف حیات در مریخ؛ ماموریت جدید مریخ نورد ناسا

  • انتشار: ۱۶ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 118230

مریخ نورد ناسا حفاری را در سطح مریخ آغاز کرده است و نمونه‌های سنگ را جمع آوری می‌کند تا در ماموریت‌های آینده برای تجزیه و تحلیل توسط دانشمندان به سیاره زمین ارسال شود. به تازگی آژانس فضایی آمریکا تصاویری از یک تپه کوچک با حفره‌ای در مرکز آن به عنوان اولین موردی که توسط یک ربات در سیاره سرخ حفاری شده را در کنار مریخ نورد منتشر کرده است.

توماس زوربوچن، مدیر بخش ماموریت علمی ناسا در این باره با انتشار توئیتی نوشت: نمونه برداری شروع شده است! گزارش AFP نشان می‌دهد که سوراخ حفاری شده اولین مرحله از یک فرآیند نمونه برداری است که انتظار می‌رود حدود ۱۱ روز به طول انجامد، هدف این ماموریت یافتن نشانه‌هایی از زندگی میکروبی باستانی است که شاید در ذخایر قدیمی بستر دریاچه حفظ شده باشد. این مأموریت از تقریبا یک سال پیش از فلوریدا شروع شد و Perseverance که به اندازه یک ماشین بزرگ خانوادگی است، در ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ در دهانه Jezero فرود آمد.

دانشمندان بر این باورند که این دهانه ۳.۵ میلیارد سال پیش دارای دریاچه‌ای عمیق بوده است، جایی که ممکن است بتواند از حیات فرازمینی پشتیبانی کند. این احتمال وجود دارد که دهانه محل رودخانه‌ای باشد که به دریاچه سرازیر می‌شود. مریخ نورد نمونه‌هایی از دهانه را جمع آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل دقیق آن‌ها را برای یک سفر رفت و برگشت احتمالی به زمین آماده می‌کند.

ماموریت کاوشگر Perseverance

کاوشگر Perseverance با استفاده از مته، نمونه‌های اصلی سنگ و خاک مریخ را جمع آوری می‌کند، سپس آن‌ها را در لوله‌های مهر و موم شده برای حمل در ماموریت آینده ذخیره می‌کند. ناسا در نظر دارد تا در دهه ۲۰۳۰ حدود ۳۰ نمونه را به زمین بازگرداند تا با ابزار‌های بسیار پیشرفته‌تر آن‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

این بزرگترین و پیچیده‌ترین کاوشگر رباتیک است که به مریخ فرستاده شده است. این مریخ نورد به غیر از دوربین‌های متعددی که چشم به زمین نامشخص مریخ خواهند داشت، مجهز به ابزار‌های علمی مختلفی است که به حضور انسان در مریخ در آینده کمک می‌کند. این مریخ نورد مجهز به امکانات تولید اکسیژن مخصوص به خود است. بر اساس بیانیه ناسا، اوایل امسال دستگاهی به اندازه توستر با نام MOXIE، حدود ۵ گرم اکسیژن تولید کرد که معادل ۱۰ دقیقه تنفس برای فضانوردان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *