کرزی نسبت به تقابل قدرت های بزرگ در افغانستان هشدار داد

  • انتشار: ۲۴ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 17994

رییس جمهور سابق کشور در کنفرانس «هادل» با موضوع گفت‌وگو برای تغییر در هند، از عواقب بدی تقابل قدرت‌ها برای افغانستان و کشورهای منطقه هشدار داده است.

حامدکرزی رئیس جمهور سابق در کنفرانس «هادل» با موضوع “گفت‌وگو برای تغییر”در شهر «بنگلور» هند اعلام کرد که تقابل میان قدرت‌ها در افغانستان برای افغان‌ها و کشورهای همسایه پیامد خوبی نخواهد داشت.

وی تاکید کرد که کشورهای منطقه با از میان برداشتن اختلافات باید در استفاده از فرصت‌های موجود اقتصادی و ترانزیتی افغانستان با یکدیگر همکاری کنند.

حامد کرزی اعلام کرد که نگرانی‌های روسیه در قبال داعش در منطقه درست است و آمریکا باید در رابطه با نگرانی‌های روسیه در مورد ثبات و امنیت منطقه توضیح دهد.

رئیس جمهور سابق هشدار داد که روسیه در کشورش از فعالیت‌ گروه تروریستی داعش در افغانستان نگران است و عدم توجه به این نگرانی‌ها عواقب خطرناکی برای منطقه در پی دارد.

وی افزود که با در نظر داشت نگرانی روسیه نسبت به داعش در افغانستان همواره تاکید کرده‌ام که آمریکا درباره حضور نظامی خود به ابهامات و تردیدها پاسخ دهد، زیرا رویاروی ابرقدرت‌ها می‌تواند عواقب خطرناکی برای افغانستان و سایر کشورهای منطقه داشته باشد.

کرزی با تحسین ابتکار عمل روسیه در برگزاری نشست ۶ جانبه در مسکو گفت: عملکرد قدرت‌های منطقه‌ای سایر کشورها را متاثر می‌کند و آمدن ثبات در افغانستان نیز چنین تاثیری در منطقه دارد.

رئیس جمهور سابق افغانستان ادامه داد که روسیه و چین از همسایگان نزدیک افغانستان هستند و عملکردشان وضعیت این کشور را متاثر می‌سازد البته که وضعیت افغانستان نیز آنها را متاثر خواهد کرد.

وی گفت که اگر ما بتوانیم همکاری روسیه و چین در یک چارچوبی مشخص جلب کنیم و مسئولیت حل بخشی از مشکلات را به عهده آنها بگذاریم، گام مهمی برای حل واقعی مسائل در منطقه برداشته‌ایم.

کرزی اظهارداشت که آمریکا کشور مهمی است اما در رابطه با بحران‌های موجود دنیا ما شاهد پیام‌های مبهم، استبدادی و نگران‌کننده از سوی آمریکا هستیم.

رئیس جمهور سابق گفت که آمریکا هنوز هم می‌تواند نقش سازنده‌ای را در حل مشکلات ایفا کند بنابراین باید پاکستان را وادار کند تا دست از پناه دادن به تروریست‌ها بردارد.

وی تصریح کرد که ملت پاکستان را دوست دارم ولی ارتش پاکستان از تروریسم حمایت می‌کند و آمریکا باید به این وضعیت پایان دهد.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که چند روز قبل «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان از گسترش فعالیت داعش در مرزهای مشترک افغانستان با کشورهای آسیای میانه ابراز نگرانی کرده بود.