کرزی: طالبان حق دارد مناطقی از افغانستان را تصرف کند

  • انتشار: ۵ میزان ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 15918

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین کشور می گوید که طالبان یک نیروی افغانی هستند و حق دارند که مناطقی مختلف افغانستان را تصرف کنند.

آقای کرزی در گفتگو با بی بی سی گفت که او، هم در زمان ریاست جمهوری اش و هم حالا به شدت مخالف عملیات هوایی نیروهای افغان و خارجی بوده است. حتی اگر به گفته او یک ولایت و یا چند ولایت بدست طالبان سقوط کند.

او گفت: “طالبان از کجا هستند؟ طالبان افغان هستند؟ اگر افغان هستند یک قوت افغان میاید یک جایی را می گیرد ما هم یک افغان هستیم. پس در صورت که ما یک جایی را می گیریم ما چه حقی داریم؟”

این اظهارات در حالی مطرح می شود که طالبان سال گذشته چندین منطقه از جمله شهر استراتژیک کندز را تصرف کردند.

این گروه توانسته است که جنگ را از جنوب افغانستان به شمال کشور جاییکه در سال های اخیر از امن ترین مناطق بود بکشاند.

در جنگ پانزده سال گذشته با طالبان، هزاران سرباز افغان و ده ها نیروی ناتو کشته شده اند. در حملات انفجاری و انتحاری این گروه نیز هزاران غیرنظامی جان خود را از دست داده اند.

حامد کرزی می گوید که افغانستان به گونه ای درگیر جنگ داخلی است. او به صراحت اعلام کرد که “طالب یک نیروی افغانی است و ما بین خود به جنگ انداخته شدیم.”

کرزی تاکید کرد که راه های در داخل کشور و به دور از مداخله قدرت های بیگانه جستجو شود تا زمینه تامین ثبات و امنیت برقرار شود.

او افزود که طرف های درگیر در جنگ افغانستان توسط قدرت های خارجی تشویق به ادامه این درگیری می شوند. کرزی اما از این قدرت ها نام نبرد اما اشاره او ظاهرا به امریکا است.

حامد کرزی گفت: “کشوری ما طوری شده که تمام اسلحه و قوت خود را در داخل خود استعمال می کنیم از زمان آمدن شوروی تا به امروز نیروی افغان خلاف بیگانه استعمال نشده است خلاف مردم خود ما و خلاف خاک خود ما استفاده شده.”

رییس جمهوری پیشین این پرسش را مطرح کرد که اگر طالبان پای پیاده می آیند چرا ما با طیاره های امریکایی ها برویم. اشاره کرزی ظاهرا به توازن قوا در جبهات جنگ است.

حامد کرزی در باره حکومت وحدت ملی گفته است که قانون اساسی افغانستان رییس جمهور را برای پنج سال تعیین می کند اما به گفته او ادامه کار ریاست اجرایی با شک و تردیدهای مواجه است.

او می گوید که براساس توافق سیاسی برای ادامه کار ریاست اجرایی باید لویه جرگه برگزار می شد و حالا که این کار صورت نگرفت در حقیقت به گفته کرزی، میعاد کاری این اداره به اتمام رسیده است.

ریاست اجرایی اما در موارد مشابه در گذشته بارها این مساله را رد کرده و گفته است که عمر حکومت وحدت ملی که ریاست اجرایی نیز بخشی آن است پنج سال است.