کرزی: آمریکایی ها در افغانستان حکومتی را ایجاد کردند که از قانون اساسی اطاعت نمی کند

  • انتشار: ۶ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 33746

حامد کرزی رئیس جمهور سابق که برای اشتراک در نشستی به آلمان سفر کرده است، گفت که ایالات متحده آمریکا در سیستم انتخاباتی ما دخالت کرد و حکومتی را ایجاد که از قانون اساسی افغانستان تبعیت نمی کند.

حامد کرزی که به دعوت آکادمی پروتستانت فیلیگس به آلمان سفر کرده است، گفت در حالی که واشنگتن و نخبگان آمریکا هرگز تلاش نکردند تا درباره اتهام مداخله روسیه در انتخاباتشان جار و جنجال به راه بیندازند، آمریکا در سیستم انتخاباتی ما دخالت کرد و دولتی را به وجود آورد که از قانون اساسی افغانستان تبعیت نمی‌کند.

رئیس جمهور پیشین همچنین خواستار تدوین توافق نامه تازه میان افغانستان و امریکا شده است. وی در اکادمی پروتستانت فیلیگس در آلمان صحبت می کرد، گفت که مفاد این توافقنامه باید در یک لویه جرگه از سوی مردم تایید شود.

رئیس‌جمهوری سابق افغانستان شدیدا از آمریکا و جنگ با ترور آن که تنها موجب برانگیخته شدن خشم مردم شده، انتقاد کرد. به گفته او، واشنگتن همچنان نیاز دارد که با مسکو، پکن و تهران همکاری کند.

کرزی به روزنامه بیلد آلمان گفت، داعش اکنون “در حال رشد” در افغانستان است و این “نتیجه مستقیم سیاست آمریکا و حضور آمریکا” در افغانستان است. او افزود: این جنگ با ترور هنوز هم مایه خشم افغان‌هاست. آمریکایی‌ها در کنار پاکستانی‌ها بزرگترین موانع برای روند صلح بین افغان‌ها هستند.

این مقام سابق افغانستان افزود: به منظور مقابله با تروریسم، باید یک ائتلاف بین‌المللی شکل می‌گرفت. لازم است آمریکا با قدرت‌های بزرگی مثل روسیه، چین و ایران همکاری کند تا موفق شود چرا که حضور آمریکا موفق نبود و تنها به افراطگرایی دامن زد.

رئیس‌جمهوری سابق افغانستان که از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ در راس قدرت بود، همچنین واشنگتن را متهم کرد که در چند سال گذشته طرح‌هایی را برای دولت-سازی در افغانستان دنبال کرد که تنها موجب ایجاد سیستم موازی شده و طبق آن نیروهای آمریکایی قوانین را در این کشور نقض کردند. کرزی گفت: آنها همچنین به رقابت با نیروهای امنیتی افغانستان پرداختند و به شدت به فساد دامن زدند.

اکادمی پروتستانت فیلیگس از سه دهه بدینسو همه ساله نشست هایی را در مورد افغانستان برگزار کرده و چالش های سیاسی و اجتماعی افغانستان و منطقه و همچنان روابط میان افغانستان و آلمان را بررسی می کند.