کدام رهبران دنیا از تصمیم ترامپ در مورد قدس حمایت کرده است؟

  • انتشار: ۲۲ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 34312

بعد از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل که با واکنش های زیادی روبرو بود، رئیس جمهوری کشور جمهوری چک، میلوش زمان که یکی از رهبران اسلام ستیز و مهاجر ستیز عضو اتحادیه اروپایی به شمار می آید، از این تصمیم ترامپ حمایت کرده است.

تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر واکنشهای متعددی را در پی داشته است. اغلب متحدان مهم ایالات متحده از این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده اند. در اروپا رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه تصمیم دونالد ترامپ را پرضرر و خطرناک خوانده اند.

میلوش زمان رئیس جمهور چک که یکی از رهبران اسلام ستیز و مهاجر ستیز عضو اتحادیه اروپا دربرسمیت شناختن پایتخت اسراییل از دونالد ترامپ حمایت کرده است. او در گفتگو با یک رسانه داخلی گفته است که دلیل انتقادات از ترامپ این است که جهان تحت تاثیر گروههای تروریست فلسطینی قراردارد.

البته وزارت خارجه جمهوری چک خبری مبنی بر انتقال سفارت جمهوری چک از تل آویو به بیت المقدس نداده است.

هانس کریستین استراکه رهبر راست گرایان افراطی اتریش هم از تصمیم دونالد ترامپ حمایت کرده است و از رهبران جهان دعوت کرده در حمایت از اسراییل و تصمیم جدید دولت ایالات متحده به اسراییل سفر کنند.

خرت ویلدر، نامزد راست گرای افراطی انتخابات اخیر هالند که یکی از نمادهای ضداسلامگرایی اروپا محسوب می شود هم از تصمیم دونالد ترامپ حمایت کرده است. خرت ویلدر در توییتر خود نوشته است که «بیت المقدس تقسیم شدنی نیست و تنها پایتخت جاویدان اسراییل خواهد بود.»

این در حالیست که برلین با صراحت اعلام کرد که از تصمیم ترامپ حمایت نخواهد کرد و خانم مرکل، صدراعظم آلمان گفت که سعی خواهد کرد از این تصمیم دوری کند. دولت محافظه کار بریتانیا و یکی از نزیکترین کشورهای متحد آمریکا تصمیم آقای ترامپ را نگران کننده خواند و اعلام کرد این تصمیم کمکی به صلح خاورمیانه نخواهد کرد. دولت امانوئل ماکرون تصمیم دونالد ترامپ را کاملا تاسف برانگیز خواند. وزیر خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان گفت که تصمیم وی تمام راهها بسوی صلح خاورمیانه را مسدود خواهد کرد. فدریکا موگرینی هم اعلام کرد که بیت المقدس تنها در روزی پایتخت اسراییل خواهد بود که پایتخت فلسطین هم باشد.