کارشکنی «ملامنصور» در مذاکرات بین طالبانی

  • انتشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 9008

افرادی که به خاطر حل مشکلات در رهبری طالبان به عنوان میان‌جی تعیین شده بودند می‌گویند ملا اختر محمد منصور اجازۀ تصمیم‌گیری را در این مورد برای‌شان نداده‌است.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از خامه، برخی از ملاهای افغان که قرار بود به عنوان میان‌جی به حل اختلافات رهبری طالبان بپردازند برای ملا اختر محمد منصور ضرب العجل تعیین کرده‌اند.

مولوی احمد ربانی، رییس افرادی که به عنوان میان‌جی تعیین شده بودند گفته‌است که ملا اختر منصور به آنان اجازۀ تصمیم‌گیری را نداده در حالی که تمام طرف‌ها در میان طالبان آنان را برای حل این اختلاف‌ها برگزیده بودند.

ملا اختر محمد منصور گفته‌است که در مورد تصمیم‌گیری در این زمینه باید با افرادش گفت‌گو کند اما تا کنون با آن که دوسه روز گذشته هیچ پاسخی به هیئت میان‌جی نرسیده‌است.

رییس هیئت حل اختلاف‌ها میان طالبان گفته‌است که اگر اختلاف‌ها میان ملا منصور و مخالفانش حل نشود منجر به درگیری میان‌شان خواهد شد و در این صورت این هیئت تصمیمش را اعلام خواهد کرد.

این در حالی‌ست که پس از اعلام خبر مرگ ملا عمر و قرارگرفتن ملا اختر محمد منصور به جای او در راس طالبان، اختلاف‌هایی میان این گروه ایجاد شده‌است.

ملا عبدالمنان برادر و ملا یعقوب، پسر ملا عمر با شماری از افراد بلندپایۀ طالبان خواهان ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبرشان نیستند.

ملا منان پیش از این به رسانه‌ها گفته بود که اختر محمد منصور در جریان تعینش به عنوان رهبر طالبان تنها تعدادی از افراد وفادار به خودش را خبر کرده بود و به همین دلیل آنان جلسه را ترک گفتند.

او چندروز پیش نیز به رسانه‌ها گفت که ملا منصور می‌خواهد با استفاده از زور از آنان بیعت بگیرد.

در حال حاضر اختلاف‌ها میان طالبان سبب شده که شماری از فرمان‌دهان طالبان در افغانستان نیز آماده‌گی‌شان را برای نبرد اعلام کنند و حتا این نبرد آغاز نیز شده‌است.

ملا ربانی دوروز پیش گفته بود که در درگیری خودی میان طالبان در ولایت زابل پنج‌نفر از اعضای این گروه کشته شده‌است.

ملا منصور دادالله، یکی از فرمان‌دهان طالبان تعداد زیادی را در ولایت زابل برخلاف ملا اختر محمد منصور مسلح کرده‌است.