چین ۲۸ مقام آمریکایی از جمله پامپئو و بولتون را تحریم کرد

  • انتشار: ۲ دلو ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 104943

وزارت خارجه چین ۲۸ شهروند آمریکایی از جمله مایک پامپئو و مشاور تجاری دونالد ترامپ را تحریم کرده است.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه چین امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد، طی سال‌های اخیر تعدادی از سیاستمداران مخالف چین در آمریکا از روی منافع سیاسی خاص خود و انزجاز از چین و نیز نادیده گرفتن منافع دو ملت آمریکا و چین اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای سلسله اقدامات جنون آمیزی کردند که مداخله علنی در امور داخلی چین محسوب شده و به منافع جمهوری خلق چین ضرر رساند.

در این بیانیه آمده است، چین تصمیم گرفت ۲۸ شخصیت که مسؤول این اقدامات آمریکا در قبال مسائل مربوط به چین بودند را تحریم کند.

لیست افراد تحریم شده از سوی پکن، شامل متیو پوتینگر، معاون مشاور سابق امنیت ملی، مایک پامپئو، وزیر خارجه،‌ رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی، پیتر ناوارو،‌ مشاور تجاری ترامپ و الکس ایزار، وزیر بهداشت دولت ترامپ هستند. نام جان بولتون و استیو بنن نیز در فهرست تحریمی ها دیده می شود.

وزیر خارجه آمریکا رهبری پکن را به “نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت” علیه اویغورها متهم کرد. پامپئو گفت چین می‌خواهد اقلیت مسلمان اویغور را نابود کند.

هوا جانگ یونگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت وزیر خارجه آمریکا که از سمت خود کنار رفته “دلقک” و “دروغگوی بدنامی” است. او توییت پامپئو را هم “آخرین تلاش‌های دیوانه‌وار” او توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تاکید کرد که “در چین هرگز نسل‌کشی صورت نگرفته، نمی‌گیرد و نخواهد گرفت”.

پامپئو روز چهارشنبه دفتر خود را ترک کرد اما تیم جو بایدن، رئیس جمهوری آینده آمریکا هم سیاست دولت قبلی را در ارتباط با  اویغورها ادامه خواهد داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه بایدن گفته است که او با ارزیابی پامپئو در ارتباط با اویغورها موافق است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟