چین یک پایگاه نظامی در پاکستان و در نزدیکی بندر چابهار ایران ایجاد می کند

  • انتشار: ۱۷ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 35268

رسانه های پاکستانی گزارش دادند که چین قصد دارد که یک پایگاه نظامی در بندر جیوانی و در نزدیکی بندر چابهار ایجاد کند. این اقدام چین بعد از قطع کمک های مالی آمریکا به پاکستان صورت می گیرد.

با تشدید تنش ها میان اسلام آباد و واشنگتن به دنبال متهم کردن پاکستان به حمایت از تروریسم و قطع کمک های مالی این کشور از سوی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه برخی رسانه‌ها از تصمیم چین در ساختن پایگاه نظامی در نزدیکی بندر چابهارِ ایران خبر دادند.

بنا بر این گزارش، اقدام پکن واکنشی به مواضع رئیس جمهوری آمریکا علیه پاکستان در راستای استفاده از واحد پولی چین در تجارت دوجانبه و تأمین اعتبار معاملات پس از افزایش سرمایه گذاری های چین در پاکستان به ارزش 50 میلیارد دالر بوده است.

این در حالی است که «واشنگتن تایمز» نیز اخیرا اعلام کرد که چین در رایزنی با پاکستان برای ساختن دومین پایگاه دریایی خارجی این کشور به عنوان گامی در راستای ارائه قابلیت های دریایی بزرگتر در مسیرهای راهبردی آبی است.

این پایگاه در بندر «جیوانی» (Jiwani) در نزدیکی مرز با ایران و دریای عمان بنا می‌ شود و چین بدین طریق قادر خواهد بود به آب‌ های گرم منطقه دست یابد.