چین و پاکستان نمی‌توانند برای مذاکرات صلح بر طالبان فشار آورند

  • انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 4574

وزیر عدلیه دوران طالبان در خصوص مذاکرات صلح گفت: هر دو طرف مذاکره خواهان صلح واقعی نیستند؛ دولت افغانستان در حال حاضر مشکلات زیادی دارد و مکانیزم صلح در حال حاضر صحیح و اسلامی نیست.

سید اکبر آغا، وزیر عدلیه دوران طالبان گفت: چین و پاکستان نمی توانند برای مذاکرات صلح بر طالبان فشار بیاورند زیرا طالبان یک ارگان مستقل هستند که در افغانستان دارای حکومت بوده اند و تابع هیچ دولت دیگری نیستند.

وی افزود: این مساله واقعیت ندارد که چین و پاکستان بر طالبان اشراف دارند و می توانند فشاری روی آنان در خصوص مذاکرات صلح ایجاد کنند؛ البته طالبان به لحاظ منطقه ای ملاحظاتی برای کشورهای منطقه دارد اما طالبان کاملا مستقل هستند و فشاری روی آنان از طرف سایر کشورها نیست.

وی گفت: مساله مذاکرات صلح از طرف دولت افغانستان و مطبوعات مطرح و گرم شده است و از طرف طالبان چنین مساله ای به طور جدی مطرح نبوده است.

وزیرعدلیه دوران طالبان در خصوص ۳۱ گروگان هزاره که توسط طالبان به گروگان گرفته شده است گفت: این مساله بسیار پیچیده شده و خوب است که آنان هرچه زودتر با زندانیان طالبان مبادله شوند؛ این مساله به نفع هر دو گروه و به نفع ملت افغانستان است.

وی در خصوص اراده واقعی طالبان برای مذاکرات صلح گفت: فکر می کنم هر دو طرف خواهان صلح واقعی نیستند؛ دولت افغانستان در حال حاضر مشکلات زیادی دارد و مکانیزم صلح در حال حاضر صحیح و اسلامی نیست.

وی اظهار داشت: مذاکرات صلح باید بر اساس اسلام صورت بگیرد و این مساله می تواند ضامن مذاکرات صلح شود و هر دو طرف را ملزم و متعهد کند.

سید اکبر آغا، وزیر عدلیه دوران طالبان در مورد حکومت فعلی افغانستان گفت: در حال حاضر دولت افغانستان دو رئیس جمهور دارد و این مساله در هیچ جای دنیا صحیح نیست و اسلامی هم نیست.

وی افزود: هیچ جای دنیا نیست که دو نفر به صورت مساوی در حکومت حق داشته باشند و من گمان نمی کنم دولت فعلی موفق باشد.