چین نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان را رد کرد

  • انتشار: ۱۵ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 103427

وزارت خارجه چین در واکنش به ادعای «مت پوتینگر» معاون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا مبنی بر نشت ویروس کرونا از پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان، این ادعا را رد کرد.

به نقل از ایرنا، خانم هوا چون اینگ روز دوشنبه در نشست خبری روزانه در پکن افزود: تا کنون تقریبا تمامی دانشمندان و کارشناسان ارشد از جمله متخصصان پیشگیری بیماری در داخل آمریکا، ساخت و انتشار ویروس کرونا از آزمایشگاه را تکذیب کرده اند.

او گفت: خبرنگاران رسانه های آمریکا نیز از پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان بازدید کرده و با متخصصان و مدیران این پژوهشگاه مصاحبه انجام داده و با استدلال‌ها و داده های زیادی ادعای یاد شده را رد کرده اند.

این مقام چینی تاکید کرد: آمریکا باید به پرسش های مربوط به ارتباط پایگاه بیولوژیکی دتریک و شیوع آنفلوآنزا در آمریکا در پاییز سال ۲۰۱۹، راه اندازی بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در مناطق مختلف جهان و عدم دعوت از سازمان بهداشت جهانی برای بررسی منشاء کرونا پاسخ دهد.  

سخنگوی وزارت خارجه چین با غیر قابل باور خواندن ادامه دروغ پردازی ها و شایعه پراکنی ها از سوی “مَت پوتینگر” به عنوان یکی از مقامات عالی رتبه دولت آمریکا گفت: نمی دانم پوتینگر به نمایندگی از دولت آمریکا و یا از سوی خودش این ادعا را بیان می کند، اما اگر از سوی دولت این ادعا را مطرح کرده باید مدارک خود را به جهان نشان دهد.

خانم هوا افزود: با توجه به وجود اطلاعاتی در ارتباط با پایگاه دتریک و شیوع “آنفلوآنزا” در پاییز سال ۲۰۱۹ و همه گیری کووید ۱۹ که رسانه های داخلی آمریکا افشا کرده اند، چرا آمریکا تا کنون به کارشناسان سازمان بهداشت جهانی اجازه تحقیق درباره منشاء این ویروس را نداده است.  

ویروس کرونا نخستین بار اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد اما چین معتقد است شناسایی این ویروس در ووهان دلیلی بر اینکه این کشور منشا و کانون اولیه شیوع این ویروس باشد نیست.