چه زنانی به طالبان می پیوندند؟!

  • انتشار: ۵ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: اجتماعیدیدگاه
  • شناسه مطلب: 117413
طالبان

این‌که به قوت فکر کنیم زنان به گروهک‌ی چون طالبان نمی پیوندند و یا تمام زنان با حضور طالبان موافق نیستند،نگاه چندان درست و کاملی نیست، چراکه تمام زنان افغانستان همین چند بانویی که در سنگرهای مجازی مبارزه می‌کنند و یا زنانی که صاحب چوکی و قدرت شده اند و یکدهه تنها در پایتخت و ولایات بزرگ به کمک پروژه ها پلان های خود را عملیاتی کرده بودند؛ نیستند.

می دانستید! بخش عظیمی از زنان کسانی اند که هیچ‌گاه به چشم نیامدند و برای دیده‌ شدن و یا تغییر نگرش‌های آنان توسط حکومت و زنان حکومتی،استراتژی مدونی طرح ریزی نشد و تلاشی هم صورت نگرفت، این زنان به فضاهای مجازی و رسانه‌های جمعی دسترسی نداشتند و ندارند و حتا از سواد خواندن و نوشتن هم برخوردار نیستند. اگر طالبان به حکومت با تکیه بر بیرق صلح برگردد؛ قطعا شعارهای توخالی خود را پیرامون زنان برای گرفتن پذیرش، پررنگ‌تر می‌کنند و با تبلیغات تازه و وعده‌هایی چون بازگرداندن زن به جایگاه‌های حقیقی و نقش سنتی اش با قرائت‌هایی که خودشان از اسلام دارند،ذوق‌زدگی و استقبال شمار زیادی از این دسته زنان را به دنبال خواهند داشت و قطعاً گروه‌هایی از زنان به‌تدریج به آن‌ها می‌پیوندند.

۱_زنانی که با مردان طالب و یا در مناطقی که شبیه طالب اند، زندگی می کنند.
۲_ زنانی که به لحاظ روحی آسیب‌دیده وضربه خورده‌اند
۳_ زنان وابسته به فامیل‌های بسیار متعصب افراطی
۴_ زنانی که در مراکز دینی بشدت قیدوبند شده؛ در حال تحصیل‌اند و و هر گفتمان زنانه‌ای را با نگاه تعصب مردانه‌ای رد می‌کنند.
۵_ آن‌هایی که درسطح آموزشی و موقعیت اجتماعی پایین قراردارند و از زنان فعال جامعه‌ی خودشان ضربه خورده یا سرخورده شده‌اند و درپایان؛ ۶_زنانی که در زندان‌ها به دلایل جرایم اخلاقی و فسادهای دیگر به سرمی برند،

در آینده اینان با گرفتن پایگاه‌ها و منصب‌های کذایی برای انتشار و گسترش اندیشه‌های طالبی و توجیه خشونت‌های به کاررفته‌ی طالبان تشویق شده تا در عرصه‌ی حکومتی طالبان حاضر شوند و برای داشتن نقش فعال در کنار سردم‌داران طالبانی که حالا حکومتی شده‌اند، تلاش می کنند و بدین منوال آنچه بر سر زنان پس از پیوستن به پروسه‌ی صلح با طالبان می‌آید، فراتر از تصور خواهد بود و به‌زودی شاهد خواهیم بود که موجود لطیف و سخت‌کوش افغان به یک تروریست به صبغه‌ی نرم‌تری با شکل تازه تبدیل خواهد شد و بار دیگر زنان افغانستان طعم تلخ روزهای سیاه را تجربه می‌کنند اما این بار با حضور هم‌جنس‌های طالب خودشان.

دکتر بتول سید حیدری

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *