چند نماینده کنگره آمریکا جنگ بی پایان در افغانستان را مورد انتقاد قرار دادند

  • انتشار: ۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 23171

تعدادی از نمایندگان مردم در کنگره ایالات متحده در یک کنفرانس خبری ضمن انتقاد از سیاستمداران آمریکایی در مورد طویل ترین جنگ آمریکا، گفتند که این کشور هیچ گونه برنامه ای برای ختم جنگ در افغانستان ندارد.

۱۶ سال جنگ در افغانستان، طویل ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده است، جنگی که حال نمایندگان مردم در کنگره آمریکا می خواهند فرصت بحث روی آن را کسب کنند، اینکه چرا و برای چه امریکا در افغانستان است؟

به گزارش صدای آمریکا، نمایندگان کنگره امریکا روز گذشته (چارشنبه) طی یک کنفرانس خبری که به منظور صحبت در مورد لایحه منع دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان دایر شده بود گفتند که بعد از این همه سال حضور در افغانستان، هیچ تغییری در آن کشور به مشاهده نمی رسد.

به گفته این نمایندگان، امریکا نزدیک به یک ترلیون دالر را در افغانستان به مصرف رسانیده است، بیش از ۲۲۰۰ امریکایی در این جنگ کشته شده و بیش از ۲۰ هزار مجروح شده است.

والتر جونز جونیر، نماینده جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی در این کنفرانس خبری گفت در کشوری که به نام گورستان امپراطوری ها شهرت دارد، ارتش یک کشور چه کاری می تواند انجام دهد تا این ملت را تغییر دهد. او گفت با تصویب این لایحه فقط می خواهند از پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان امریکا جواز بحث در مورد جنگ افغانستان را در مجلس نمایندگان دریافت کنند.

آقای جونز با اشاره به عکس دو دختر کوچکی که پدرشان در افغانستان کشته شده است گفت پدر این دختران توسط مرد افغانی که تحت آموزش او بود، کشته شد. جونز گفت انتظار دریافت چند تابوت دیگر را باید کشید، تا پال رایان، درک کند که این مباحثات ضروری است.

جان گرامیندی، نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا که یکی از نویسندگان لایحه منع دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان است گفت می خواهند از نظامیان خود بشنوند. می خواهند فرماندهان و جنرالان امریکایی تشریح دهند که چگونه می خواهند جنگ افغانستان را به پیش برند، در نهایت چه خواهد شد، چه باید کرد که این جنگ را موفقانه پایان داد.

جان گرامیندی گفت در این مباحثات باید رئیس جمهور امریکا و نمایندگان مردم در مورد اهداف خود در افغانستان صحبت کنند. آیا هدف ایجاد یک حکومت دموکراتیک در آن کشوراست، آیا امریکا می خواهد محل مصئونی را در آنجا ایجاد کند که تروریستان جا نداشته باشند، این اهداف به گفته نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا در کنگره امریکا، طی ۱۶ سال اخیر درست مطرح نشده است.

آقای گرامیندی گفت در این مباحثات باید وزارت خارجه امریکا، ادارات انکشافی و کارشناسان نیز سهیم باشند تا وضعیت را تشریح کنند. در این مباحثات باید روی اینکه در آینده چه خواهد شد، کدام گزینه ها در اختیار قرار دارد، این ها تمام اطلاعاتی است که کنگره به آن نیاز دارد. گرامیندی گفت به نظر می رسد حکومت و کنگره هردو نمی دانند در مورد افغانستان چه مسیری را انتخاب کنند.

در این کنفرانس خبری گفته شد که یک سال بعد از تصویب این لایحه، دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان قطع می شود این نمایندگان مردم در کنگره را مجبور خواهد ساخت تا مباحثات را براه انداخته، وضعیت را درک کرده و پالیسی ها را ایجاد نمایند. پالیسی که به گفته جان گرامیندی شاید برای ادامه جنگ باشد و یا توقف جنگ.

لایحه منع دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان در ۲۲ ماه مارچ سال ۲۰۱۷ به کنگره آمریکا پیشنهاد و به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان راجع گردید.

در این لایحه پیشنهادی منابع مالی برای فعالیت سفارت امریکا در افغانستان، و فعالیت های مربوط به جمع آوری استخبارات یک سال بعد از تصویب آن، قطع نخواهد شد.