چند شهر آلمان به حالت اضطراری درآمد/ احتمال بمب گذاری در ساختمان شهرداری

  • انتشار: ۷ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 55292
پولیس آلمان

ساختمان چند شهرداری‌ در شهرهای گوناگون آلمان به دلیل دریافت ایمیلی مبنی بر بمب‌گذاری تخلیه شدند. ماموران ویژه موقتا در اطراف این ساختمان‌ها ‌مستقر شدند اما هنوز مشخص نیست این ایمیل‌ها از سوی چه فرد یا گروهی ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری اطلس، صبح روز سه‌شنبه ساختمان ۶ شهرداری در آلمان در پی دریافت ایمیل تهدیدآمیز مبنی بر بمب‌گذاری در این ساختمان‌ها تخلیه شدند.

شهرداری ‌شهرهای آوگسبورگ، گوتینگن، کایزرسلاوترن، کمنیتس، نوین‌کیرشن در ایالت زارلند و رندسبورگ در ایالت شلزویگ‌هول‌اشتاین از نهادهایی هستند که مورد تهدید قرار گرفته‌اند. ماموران ویژه پلیس آلمان و سگ‌های تربیت شده بمب‌یاب در اطراف این ساختمان‌ها مستقر شدند و عبور و مرور در حومه این اماکن متوقف شد.

از چند ماه پیش در آلمان یک سلسله از نامه‌های تهدیدآمیز از سوی مظنونان به فعالیت در گروه‌های دست‌راستی به سیاستمداران و مسئولان ادارات دولتی و دادگستری‌ها ارسال شده است. دفتر دادستانی آلمان در برلین که تحقیق در این باره را برعهده دارد از بیش از ۱۰۰ مورد تهدید خبر داده است.

هنوز مشخص نیست که تهدید به بمب‌گذاری در ساختمان شهرداری‌ها به سلسله تهدیدهای پیشین سیاستمداران و مسئولان دیگر آلمان ارتباط داشته است یا خیر.

در شهر آوگسبورگ صبح سه‌شنبه پس از دریافت تهدیدهای خشونت‌آمیز پلیس ویژه آلمان ساختمان شهرداری را به طور کامل تخلیه کرد و عبور و مرور قطارهای شهری در محوطه اطراف ساختمان بلافاصله متوقف شد. علاوه بر این از کارکنان سه ساختمان اداری در این شهر خواسته شد محل‌های کار خود را فورا ترک کنند.

یکی از سخنگویان شهرداری آوگسبورگ گفت تمام دفاتر شهرداری در نواحی گوناگون شهر هم تخلیه شده‌اند. در مجموع حدود ۵۰۰ تن مجبور به ترک محل کار خود در این شهر شدند.

مسئولان شهر گوتینگن هم در حدود ساعت ۹ صبح سه‌شنبه اطلاع دادند که تمام ساختمان‌ها اداری به طور کامل تخلیه شده‌اند و “هیچ کس در این ساختمان‌ها حضور ندارد”. یکی از سخنگویان شهرداری گوتینگن گفت: «همه دستگاه‌ها خاموش شده‌اند. قرار است سگ‌های تربیت‌شده همه ساختمان‌ها را برای یافتن مواد منفجره جستجو کنند.»

سخنگوی شهرداری گوتینگن گفت که این اقدامات “در پی دریافت تهدید به بمب‌گذاری از سوی افرادی ناشناس” صورت گرفته است. وسایل حمل و نقل عمومی به مسیرهای دیگری در شهر انتقال داده شدند. کمی پس از ساعت ۱۰ صبح مسئولان شهرداری گوتینگن به نماینده رسانه‌ها خبر دادند که پس از بازرسی دقیق هیچ بسته مشکوک و یا بمبی در این ساختمان‌ها پیدا نشده است.

سخنگوی پلیس شهر کایزرسلاوترن هم اعلام کرد دفاتر و ساختمان شهرداری این شهر نیز در پی دریافت ایمیل‌های تهدیدآمیز مبنی بر جاسازی بمب در این ساختمان‌ها تخلیه شدند و عبور و مرور وسایل نقلیه و عابران در خیابان‌های اطراف برای چند ساعت ممنوع اعلام شد. به گفته سخنگوی پلیس این اقدامات به طور احتیاطی انجام شد و پس از بازرسی تمام ساختمان‌ها توسط سگ‌های تربیت‌شده هیچ بمبی پیدا نشد.

در سایر شهرهای یاد شده از جمله در نوین‌کیرشن در ایالت زاربروکن نیز به دلیل دریافت ایمیل‌های مشابهی از سوی افراد ناشناس اقدامات ایمنی لازم برای حفظ جان کارکنان و مردم انجام گرفت. سخنگوی پلیس اعلام کرد مشخص نیست فرستنده این ایمیل‌ها چه کسانی هستند و نامه‌ها بدون امضا فرد و یا گروه خاصی ارسال شده‌اند. پلیس آلمان در جستجوی رد پای این افراد ناشناس است.

از مدت‌ها پیش نامه‌ها و ایمیل‌های مشابه تهدیدآمیزی برای نهادهای مختلف در آلمان و یا افراد و شخصیت‌های سرشناس و یا نمایندگان پارلمان در این کشور فرستاده می‌شود. اداره‌های مالیات، شهرداری‌ها، دفترهای حقوقی و وکلا و ناشران گوناگونی تا به حال این نوع تهدیدها را دریافت کرده‌اند. حتی چند سیاستمدار از جمله مارتینا رنر، نماینده حزب چپ پارلمان آلمان مورد تهدید و حمله افراد ناشناس قرار گرفته‌اند. تا به حال بارها ساختمان‌های متفاوت به دلیل تهدید بمب‌گذاری تخلیه شده‌اند اما بمب یا بسته مشکوکی در این ساختمان‌ها پیدا نشده است.