چانه زنی «عالمی بلخی» به نفع پناهجویان در فرانسه

  • انتشار: ۲۹ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 11837

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در دیدار با مقام‌های فرانسه گفته است، پناه‌جویان افغان که با سپری کردن رنج‌های بسیار خود را فرانسه می‌رسانند، امید که با اخراج اجباری مواجه نشوند.

آقای بلخی هم‌چنان با اشاره به مشکلات مهاجران افغان در فرانسه گفته که روند رسیدگی به اسناد مهاجران افغان طولانی است و دولت افغانستان تقاضا می‌نماید که تا حد ممکن این روند کوتاه‌تر شود.

وزارت مهاجرین با نشر خبرنامه‌ی در این رابطه گفته است که آقای بلخی در جریان سفر به فرانسه با وزیر داخله، رییس اداره مهاجرت، رییس پولیس مرزی فرانسه و رییس انجمن دولتی افغانستان و فرانسه دیدار کرده‌است.

آقای بلخی در دیدار با وزیر داخله فرانسه گفته که ناامنی‌های فزیکی و روانی، افزایش درگیری‌ها، به‌وجودآمدن داعش و اعلام پایان مأموریت ناتو در افغانستان از عوامل اصلی خروج افغان‌ها از کشور است.

بلخی گفته: «انتظار داریم پناهندگی آن‌عده افغان‌های که با از دست دادن پول و دارایی و حتا اعضای فامیل شان این سفر طولانی و پر خطر را متحمل شده‌اند قبول گردیده و به اخراج اجباری مواجه نشوند.»

هم‌چنان وزیر مهاجرین با تشریح سیاست دولت افغانستان در خصوص جلوگیری از افزایش مهاجرت‌ها و به‌ویژه مهاجرت‌های غیرقانونی افزوده که افغانستان آمادگی کامل دارد تا در مورد پدیده مهاجرت با کشورهای میزبان بحث صورت گیرد تا ریشه مهاجرت‌های غیرقانونی بررسی شود.

وزیر داخله و دیگر مقام‌های فرانسه وعده داده که زمان بررسی پرونده‌های مهاجران را به حد اقل زمان ممکن می‌رسانند.

آقای بلخی هنگام اقامتش در فرانسه از کمپ‎های افغان‌های تازه وارد به این کشور دیدار کرده و به آنان وعده سپرده که مشکلات شان را رفع می‌کند.