پیش بینی اکونومیست از اتفاقات سال 2018

  • انتشار: ۲۳ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 34354

سال 2017 زمینه ساز تحولات بسیاری بود که در یک سال آینده جهان شاهد آنها خواهدبود. نشریه «اکونومیست» ویژه نامه سالانه خود را تحت عنوان «جهان در سال 2018» را منتشر و در آن 12 پیش بینی را برای سال میلادی پیش رو ارائه کرده است.

اکونومیست در توصیف سال 2018 از عبارت «اعصاب خراب کن» استفاده و اعلام کرده است: سال آینده، سال تلاش مردم دنیا برای گریز از تنش های سیاسی و آشفتگی های تکنالوژیک خواهدبود. البته اکونومیست برای سال 2018 نوید رشد اقتصادی قابل قبولی را نیز داده است.

به نوشته این نشریه، چالش هسته ای کوریای شمالی، گفت و گوهای «برگزیت»، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان دوره ای آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و مکزیک، سال 2018 را به سالی حیاتی تبدیل کرده است. این نشریه پیش بینی کرده در سال آینده میلادی شاهد نبردهای جذاب برای اثرگذاری و ایده ها باشیم. در کل تحولات سال 2018 در قالب 12 رویداد دسته بندی شده است.

12 پیش بینی «اکونومیست» درباره سال 2018 به شرح زیر است:

در کنار رویدادهای سیاسی مورد اشاره، المپیک زمستانی کوریای جنوبی و جام جهانی فوتبال روسیه نیز از دیگر روندهای کلیدی سال 2018 هستند. اما جالب ترین بخش این گزارش، پیش بینی خداحافظی با برخی رهبران جهان در این سال است.

1-  ترامپیسم و مکرونیسم

در سال 2018 شامل دو نوع جهان بینی متفاوت خواهیم بود که در رقابت با یکدیگر قرار دارند. دونالد ترامپ با اولویت قرار دادن آمریکا، شعار «نخست آمریکا» را در دستور کار خود قرار داده است. امانوئل مکرون اما نوعی از قراردادهای اجتماعی را که منطبق با جهانی شدن هستند، قول داده است، قراردادهایی که در کنار افزایش رقابت و کارآفرینی از کارگرهایی که شغل های خود را از دست داده اند، حمایت خواهد کرد. به گزارش «اکونومیست»، ماکرون نمونه امروزی شده تدی روزولت است؛ رییس جمهوری اسبق آمریکا که بیشترین سهم را در «عصر ترقی» داشت.

2-  انتخابات تعیین کننده؛ برزیل، مکزیک، ایتالیا و میان دوره ای آمریکا

هر 12 سال یک بار، دو انتخابات مهم و تعیین کننده آمریکای لاتین، برزیل و مکزیک، همزمان می شوند. در بزرگ ترین سال انتخاباتی منطقه آمریکای لاتین، در این دو کشور و سایر کشورهای منطقه، رای دهندگان نوسازی سیاسی و پایان فساد را طلب خواهندکرد. از طرفی یک انتخابات آشفته در ایتالیا، بهبود اقتصادی این کشور را با چالش رو به رو خواهدساخت. در آمریکا، دموکرات ها می توانند در رقابتی نزدیک برای تصاحب کرسی های «مجلس نمایندگان» پیروز شوند و راه را برای به دادگاه کشاندن ترامپ فراهم سازند.

3-  المپیک زمستانی کوریای جنوبی و جام جهانی فوتبال در روسیه

این دو رقابت بسیار مهم، توجه جامعه جهانی را به خود جلب خواهدکرد. کوریای جنوبی المپیک زمستانی را در سایه برنامه های هسته ای کوریای شمالی برگزار خواهدکرد. روسیه نیز در برهه حساسی از روابط این کشور با غرب و اندکی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که نتیجه آن پیروزی ولادیمیر پوتین است، رقابت های  جام جهانی فیفا را برگزار می کند. در هر دوی این رویدادها، شاهد تقابل ورزش با سیاست خواهیم بود.

4- خداحافظی با رهبران فرسوده جاپان، کوبا و عربستان سعودی

امپراتور جاپان، آکی هیتو، رییس جمهوری کوبا رائول کاسترو و پادشاه عربستان، شاه سلمان رهبرانی هستند که در سال جدید آماده می شوند تا از سمت خود کناره گیری کنند. در این رابطه تعداد زیادی از رهبران جهان که مدت ها است بر مسند قدرت تکیه زده اند (همچون نیکولاس مادورو در ونزوئلا) سعی خواهندکرد همچنان موضع خود را حفظ کنند.

5- رشد اقتصادی متوازن شده جهان

10 سال پس از بحران مالی 2008، یک حس خوشایند فراگیر در اقتصاد جهان شروع خواهدشد. گرچه برای بسیاری سال 2018 می تواند به معنای آغاز بهبود واقعی اقتصاد باشد، اما در واقعیت ممکن است روند بهبود به انتهای خود رسیده باشد: به عقیده کارشناسان، اقتصاد جهان تمایل دارد هر 8 تا 10 سال، وارد رکودی عمیق شود. آخرین رکود مربوط به سال 2008 است. پرسشی که مطرح می شود این است که دلیل اصلی رکود بعدی چیست؟ اتخاذ سیاست های انقباضی شدید و سریع توسط بانک های مرکزی.

6-  زمانی حساس برای سیاست جهان؛ برگزیت، نفتا و کوریای شمالی

گفت و گوهای پراسترس «برگزیت» در پاییز 2018- زمانی که توافق نهایی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا باید صورت گرفته باشد- به اوج خواهدرسید، چرا که پارلمان ها باید در زمان مقرر یعنی مارچ 2019 آن را به تصویب برسانند. بنابراین احتمال دست نیافتن به توافق برگزیت بالا است. در سال 2018 مشخص خواهدشد که آیا توافق تجارت آزاد «نفتا» از فشارهای حمایت گرایانه دونالد ترامپ نجات پیدا خواهدکرد یا خیر. مهم تر از همه، در سال آینده رییس جمهوری ترامپ باید درخصوص برنامه های هسته ای کوریای شمالی تصمیم بگیرد.

7- سال کلمات مخفف

در سال آینده قوانین جدید اتحادیه اروپا در مورد داده ها (GDPR) و تامین مالی (PSD, MiFID2) اجرایی خواهدشد. کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پولند  (COP24) نیز در راستای فرآیند توافق پاریس برگزاری می شود. بوتان قصد دارد برنامه «خوشبختی عظیم ملی (GNH)» را برای کسب و کارهای خود اجرایی کند. پیشرفت های تکنالوژی مهم همچون نسل جدیدی از تکنالوژی های موبایل (5G) با شروع المپیک زمستانی رونمایی خواهندشد. هوش مصنوعی (AI) نیز در مناطق بیشتری به کار گرفته خواهدشد.

8-  روند معکوس تکنالوژی:

سیاستمداران با وضع جریمه ها، مقررات و تفسیر سختگیرانه تر از قوانین رقابتی (سیاستی که معادل امروزی دوران آنتی تراست آمریکا است) غول های تکنالوژی همچون فیسبوک، گوگل و آمازون را به تکاپو خواهندانداخت. همچنین فشارهای بیشتری برای شفافبت منبع و درستی محتوای آنلاین به وجود خواهدآمد. شرکت هایی که به دنبال تملک دارایی هستند نیز تحت نظر بیشتر سازمان های آنتی تراست قرار خواهندگرفت.

9- کشورهای آسیایی در صدر لیگ ها

در سال 2018 قهرمانی برای کشورهای آسیایی است، نه در فوتبال بلکه در بسیاری از زمینه های دیگر. بر این اساس پیش بینی شده است رشد اقتصادی بوتان در جهان سرآمد باشد؛ چین جایگاه ایتالیا را از لحاظ تعداد میراث های جهانی به ثبت رسیده در یونسکو بگیرد و هند برنامه بلندترین مجسمه جهان خود را تکمیل کند.

10- نشانه هایی از زمان؛ از اوج زاد و ولد تا ماجراجویی در فضا و دریا

در سال 2018، تعداد نوزادان متولدشده در سراسر جهان کاهشی چشمگیر خواهدداشت (مفهوم peak baby)؛ تعداد سفینه هایی خصوصی برای فرستادن توریست به ماه افزایش خواهدیافت، ترجیحات مصرف کنندگان به موترهای بزرگ اسپورت فروش انواع دیگر موترهای جدید را قبضه خواهدکرد و از بزرگ ترین کشتی جهان «Prelude FLNG» رونمایی خواهدشد.

11- دوره جدید پزشکی

مورخان علم پزشکی معتقدند سال 2018 پیشرفت های پزشکی- همچون درمان براساس ِDNA- محقق خواهند شد. برجسته ترین اتفاق سال 2018، تایید اولین دستکاری دارویی RNA. که یک کلاس جدید از داروها را معرفی می کند خواهدبود. درمان های ژنی و تغییرات ژنی از دیگر پیشرفت های پزشکی در سال های 2018 است.

12-  کلمه سال

فیلم «مری پاپینز باز می گردد» با بازی امیلی بلانت، همزمان با صدمین سالروز تحقق حقوق زنان در بریتانیا اکران خواهدشد. خانم بنکس، حامی حقوق زنان در این فیلم، مطمئن است فرآیندهای سیاسی که توسط زنان از سال 1964 ایجاد شده در این فیلم نشان داده خواهدشد.