پیشنهاد واگذاری پست جنرال دوستم به عبدالله در قبال رهبری کل نیروهای نظامی در افغانستان

  • انتشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 14639
دوستم

منابع نزدیک به جنرال دوستم گفته‌اند که به معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان پیشنهاد شده تا با واگذاری سمت خود به رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی به عنوان رهبر نیروهای نظامی افغان به کار خود ادامه دهد.

رادیو سپوژمی در مطلبی نوشت، منابع نزدیک به جنرال «عبدالرشید دوستم» معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان اعلام کردند که به دوستم پیشنهاد شده در بدل واگذاری پست معاون اول رئیس‌جمهور  به عبدالله عبدالله، رهبری نیروهای مسلح این کشور به عهده گیرد.

بر اساس این گزارش، رهبری کلیه نیروهای نظامی و امنیتی افغان شامل وزارت دفاع، وزارت داخله و امنیت ملی افغانستان به دوستم واگذار خواهد شد.

سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان به رهبری دوستم در این باره گفته که عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری در طول دوره پنج ساله خود بر مقام فعلی خود باقی خواهد ماند.

کارشناسان بر این باورند که آمریکا تلاش می‌کند برای تداوم حکومت وحدت ملی راه‌های جایگزینی را برای ادامه کار آن ایجاد کند که منجر به بروز نتایج معکوسی می‌شود.

آنها بر این باورند که دولت افغانستان در برگزاری به موقع لویه‌جرگه ناکام شده است و اکنون آمریکا قصد دارد با تغییر ساختار در نظام و نقض توافقنامه حکومت وحدت ملی به ادامه کار این حکومت مشروعیت بخشد.

به همین خاطر به عبدالرشید دوستم که در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد پیشنهاد شده تا پست معاون اول ریاست‌جمهوری را به عبدالله عبدالله واگذار کند.